Uyuşmazlık Mahkemesi Kararlarına Göreİdari Eylemin Tanımlanması

%10
İdari Eylemin Tanımlanması,Taner Ayanoğlu
İdari Eylemin Tanımlanması İDARE EYLEMİN TANIMLANMASI (UYUŞMAZLIK MAHKEMESİ KARARLARINA GÖRE)
Bu çalışmada, idari yargının görev alanı ve tam yargı davasının konusu bakımından temel kavramlardan biri olan "idari eylem" kavramı incelenmektedir. İdari eylem kavramı, Türk idare hukukunda üzerinde fazla durulmamış ve sorumluluk hukuku dışında fazla önemsenmemiş ve dolayısıyla da çeşitli inceleme ve araştırmalara konu olmamıştır. Halbuki idari eylem kavramı, idare hukukunun diğer temel kavramları olan ve daha fazla ilgiye mahzar olan idari işlem ve idari sözleşme kavramı kadar önemlidir. Ayrıca idari eylemlerle ilgili sistematik bir incelemeye tabi tutulması gereken Danıştay, Yargıtay ve özellikle Uyuşmazlık Mahkemesinin zengin içtihadı da bulunmaktadır.
Türk İdare Hukuku'nda sınırları ve kapsamı tam olarak belirlenmemiş olsa da, bir "idari eylem teorisi"nin mevcut olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yargısal içtihatlarla oluşturulmuş bulunan idari eylem teorisinin izinin sürülmeye ve temel unsurlarının belirlenmeye çalışıldığı bu çalışmada, özellikle Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarından yararlanılmıştır.

- İdari Yargının Görev Alanı Bakımından İdari Eylem Kavramı
- İdari Eylemin Yapısal Görünümü
- İdari Eylemin Organik Unsuru
- İdari Eylemin Maddi Unsuru Uyuşmazlık Mahkemesi Kararlarına Göre, İdari Eylemin Tanımlanması, Legal Yayıncılık, 9789758654505, Taner Ayanoğlu
Stok Kodu
9789758654505
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
334
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-8
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat