İslam Bilim Tarihi (Ciltli)

%30
İslam Bilim Tarihi 1,Rüşdi Raşid

Liste Fiyatı : 33,00 TL
İndirimli Fiyat : 23,10 TL
(Bu ürünü aldığınızda 23 puan kazanacaksınız)
   23

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Aydınlanma Çağı'nın tam kalbine denk gelen 18. yüzyılda, bilim tarihinin bir disiplin olarak doğuşundan beri filozoflar ve bilim tarihçilerinin İslam bilimine olan ilgileri ve onu araştırmaya yönelik girişimleri, -en azından bazı alanlarına- hiç kesilmemiştir. Bu dönemin öncülerindenolan Condorcet, İslam bilmini,'hurafelerin ve karnalık'ın hüküm sürdüğü bir dönemde, aydınlanmanın devam ettirilen gelişiminin bir garantisi olarak görmiştir. Montucla başta olmak üzere, sonraki dönem bilim tarihçileri ise İslam biliminin sadece bilimin tarihsel iskeletini oluşturmak için değil, aynı zamanda matematiksel disiplinlerin tarihi hakkındaki gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerkli olduğunu savunmuşlardır. Fakat hem felsefeciler hem de tarihçiler İslam bilimini, eski Latinceye çevrilmiş eserlerden ancak yansımalar şeklinde takip edebilmişlerdir.
(Önsözden)
Litera Yayıncılık'tan bilim tarihi alanında çok önemli bir eser daha Türkçeye kazandırılmaya başlandı! Yapmış olduğu çalışma ve projelerle pek çok ödüle layık görülmüş, alanının en yetkin bilim adamı sayılan Prof. Dr. Rüşdi Raşid'in üç ciltten oluşan taç eseri İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildi yayınlandı.
‘Hurafelerin ve karanlık'ın hüküm sürdüğü bir dönemde, aydınlamanın devam ettirilen gelişiminin, bir garantisi” olarak görülen İslam bilimi üzerine araştırmacılarının ilgileri hiç kesintiye uğramamış, artan bir hayranlıkla izlenmiştir. On ikinci yüzyıldan itibaren Latin bilimi, Arapçadan Latinceye yapılan çeviriler olmadan anlaşılamazdı; öyle ki en ileri düzey araştırmalar dahi, Fibonacci'nin ve Nemours'lu Jordan'nın matematik üzerine yaptığı araştırmalar, Witelo'nun ya da Freiberg'li Theodoric'in optik üzerine yaptığı araştırmalar, Harezmî, Ebû Kâmil ve İbn Heysem'e atıfta bulunmuyorsa takdir edilmezdi. İslam biliminin iyi kavranması, Kepler'in astronomide, Galileo'nun kinematikte ya da Fermat'ın sayı teorisindeki buluşlarının değerini azaltmayacaktır; aksine bu, bize nerede bulunduklarını daha açık bir şekilde gösterecek, hatta çoğu durumda nerede olmadıklarını araştırmak, onları daha kesin konumlandırmamızı sağlayacaktır.
Astronomi ağırlıklı ilk cildini yayınladığımız üç ciltlik bu dev eser, alanında yapılan ilk sentez çalışmasıdır. Bir bütün olarak, İslam bilim tarihinin yaklaşık yedi asırdan fazla bir sürecini kapsayan ve bu konuda halen başat eser olma özelliğini koruyan İslam Bilim Tarihi, Fransızca, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde yayınlanmış ve yayınevimiz tarafından da Türkçeye kazandırılmıştır.
Stok Kodu
9799756329282
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
416
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Çeviren
Cemile İpar,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat