Küreselleşme olgusunun içinden geçtiğimiz bu dönemde, insanlığın en önemli sınavının “ahlak ve değer“ olduğu kaygısından yola çıkılarak hazırlanan bu çalışma, Türk bilim adamlarının fikirlerini ortak paylaşıma sunmayı amaçlamaktadır.
Üç bölümden oluşan çalışmanın “Küreselleşme ve Ahlak“ başlıklı ilk bölümünü İlhan Kutluer'in, “Küreselleşme, Mahiyeti ve Boyutları' ve Mustafa Köylü'nün “Küreselleşme ve Ahlaki Değerler“ başlıklı çalışmaları oluşturmaktadır.
“Ahlak Kavramsallaştırması“ başlıklı ikinci bölüme Özcan Köknel, “Mutluluğun Kaynağı Ahlak ve Akıl“ Yurdagül Mehmedoğlu “Evrenselleşebilirlik ve Ahlak“, Hakan Poyraz, “Ahlâkın Dikotomisi, İç Ahlak/Dış Ahlak', Ahmet İnam, “İç Ahlak Üstüne“ başlıklı incelemeleri katkı sağlamaktadırlar.
“Türk Toplumu, Ahlaki Değerler ve Eğitimi“ başlıklı üçüncü bölümde yer alan, Müzeyyen Sevinç, “Evrensel ve Yerel Değerlerin Eğitime Yansımaları', Kenan Gürsoy, ‘Özgürlük Tek Başına Değer Olabilir Mi', Ali Ulvi Mehmedoğlu'nun, ‘Gençlik Değerler ve Din', son olarak da Sevim Cesur'un ‘Toplumumuzda Ahlakın Kavramsallaştırılması' adlı araştırmalarla kitap son bulmaktadır.
Seçkin bilim adamlarının titiz çalışmalarından oluşan elinizdeki kitabın, çağımızın ‘Küreselleşme' tartışmasına ahlak ve değerler bağlamında önemli katkılar sağlayacağında kuşku yoktur.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9799756329237
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat