1910'lar - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images

%14
1910'lar - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images,Nick
"Soğukkanlılığını yitiren dünya; savaşlar, devrim, protesto, saldırganlık, hüsran, endişe, acı.
Ve Birinci Dünya Savaşı. Çöken imparatorluklar. Kadınlara oy hakkı ve kahramanlara vatan. Sessiz filmler ve gramofon. İnsan ve dehasının başarıları, parlak ürünleri.

Savaş ve Devrim manzaraları... Soğukkanlılığı yitiren dünya; savaşlar, devrim, protesto, saldırganlık, hüsran, endişe, acı. Ve Birinci Dünya Savaşı. Çöken imparatorluklar. On yıl önce yeni yüzyılın getirdiği umutlar, savaşın neden olduğu kitlesel katliamlarla tümden yok edildi. Savaş dünyadaki her kıtaya dokunup onu kirletti. Ve Çarlık Rusyasında Bolşevik Devrim oldu. Demokratik yönetimler işçilerin ve oy hakkını savunan kadın militanların saldırıları altında serseme döndü.

Bu yıllar insan ve dehasının başarıları, parlak ürünlerine de tanık oldu. Alcock ve Brown Atlantik Okyanusunu uçarak geçti, Londra ile Paris arasında ilk düzenli yolcu uçuşları başladı. Amudsen, Güney Kutbuna Scotttan önce ulaştı. Gözü pek bir havacı dünyanın ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirdi, cesur bir yayıncı Pravdanın ilk nüshasını bastı. Doktor Harry Plotz tifüs aşısını keşfetti. Henry Ford dünyanın ilk montaj hattını kurdu. Ve sessiz filmler ve gramofon Yeni gramofon sayesinde müzik apartmanlarda, evlerde ve köy evlerinde yankılanıyordu. 20. yüzyıl gerçekten gelmişti.
Stok Kodu
9789750403187
Boyut
145-165
Sayfa Sayısı
390
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Rahmi Öğdül
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat