1980'ler - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images

%14
1980'ler - Fotoğraflarla 20. Yüzyılın Sosyal Tarihi Getty Images,Nick
"Haklı olan güçlüdür. Sovyetler Birliği’nde ‘glasnost ve perestroyka’. Afrika’dan AIDS. Afrika’ya yardım. Çernobil faciası, gelişen çevre duyarlılığı, eşcinsellere özgürlük. Televizyonda izlenen savaşlar devri. TV’de sabun köpüğü diziler ve seri katiller.
Bir film senaryosunda olduğu gibi, 20. yüzyılın sonu yaklaştığında dünya iyiden iyiye kritik bir noktaya gelmişti. Zenginle yoksul, iktidarla halk, işgücü ile sermaye arasındaki gerginlik iyice arttı. İşsizlik, milyonlarca insan için geçici bir durum olmaktan çıkıp sosyal bir olgu halini aldı. Demokrasi hükümetlerin temeli değil, aracı olmaya başladı. Komünist rejimde eksik olan kişisel özgürlük, sistemin sunduğu güvenceden daha fazla önem kazandı; glasnost ve perestroyka gündeme geldi.

Piyasada yeni birileri vardı. “Seksenlerin Parlak Genç Kadroları” yuppie’ler ortaya çıktı; kibirli, hırslı, çalışkan ama uzağı göremeyen. İlk kadın astronotlar göreve başladı. Jeep geri geldi. Hayalet uçağın tanıtımı yapıldı. Güneş enerjisiyle çalışan bir uçak Manş’ı geçti. Petrol fazlası, yiyecek kıtlığı vardı. En korkunç örnekleri Çernobil ve Bhopal’da yaşanan çevre kirliliği başroldeydi. Televizyonda izlenen savaşlar devri başladı. Şanslı azınlık için dünya dev bir oyun bahçesi haline geldi. Fakat büyük çoğunluk için sefalet ve yoksulluktan kaçış anları çok kısaydı ve umut çölde açan bir çiçekti."
Stok Kodu
9789750403286
Boyut
145-165
Sayfa Sayısı
390
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Banu Karaçam
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat