“İçinde bulundukları vagon, eski bir üçüncü mevki vagonuydu. Aydınlanma için, çok az onarım görerek kullanıma sokulmuştu; yalnızca, pencereler kıpkırmızı bir boyayla, ışık geçirmesin diye boyanmıştı ve bir başka Bolşevik slogan aynı gölgelik yere, pencerelerin üstündeki duvara yapıştırılmıştı: Bütün İktidar Sovyetlere!”
* * *

Leo Tolstoy, Rusya'nın ücra bir tren istasyonunda ölmek üzeredir ve bütün dünya medyası gözünü, kulağını bozkırın ortasındaki bu küçük kasabaya çevirmiştir. Bir film çekim ekibi bu tarihi anı bütün dünyaya aktarırken, bir kamera asistanı da kurgunun nasıl politik bir araç olarak kullanılabileceğini keşfetmektedir. Bu tarihi uğrakta, üç kişi, sinemacı Gribshin, mumyalama sanatında çığır açan isim, Profesör Vorobev ve Stalin bir araya gelir ve geleceğe yönelik planlar yapar. Aynı üçlü, Bolşevik Devrimi ardından yeniden bir araya gelecek ve Lenin'in mumyalanmasını da kapsayan bir süreçte tarihe yön veren olayları başlatacaktır.

Ken Kalfus bu romanda, iki büyük Rus düşünür ve eylem adamının ölümüyle birlikte yeni bir tür iktidarın doğumuna yol açan olayları anlatırken, bu olayların mimarlarını ilginç bir kurgunun içine yerleştirerek canlı bir şekilde çiziyor.

Stok Kodu
9799750403469
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
269
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Çeviren
Deniz Öztok,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat