“Ne demektir aşık olmak? Âşık olmak ikili bir kolektif hareketin doğuş durumudur“ diye başlıyor bu kitap. Ve devam ediyor: Aşk, günlük yaşamı dönüştürmeye yönelik bir devrimdir. Aşk gündelik yaşamın tekdüzeliğine karşı çıkmaktır. Aşk farklı olanı birleştirirken, birlikte olanı ayıran bir güçtür. Aşk insanı yalnızlıktan, umutsuzluktan, sıradanlıktan kurtaran bir yenilenmedir, bir diriliştir, yeniden doğmaktır...
Kurumların nişanlanma, evlenme, boşanma gibi dayatmalarla evcilleştirmeye çalıştığı, toplumsal hareketlerin bencillikle, içedönüklükle suçlayıp küçümsediği aşk, gerçekte tarihteki büyük kolektif hareketlerle benzer özellikler gösterir. Toplumsal hareketlerde olduğu gibi bir coşku durumu yaratarak kendinden feragat etmeye, kendini tümüyle “biz“e adamaya yöneltir insanı. Başkaldırıcı, sarsıcı bir güç olduğundan kurulu düzen için de bir tehdittir. İsyankâr yapıda olan aşk mutluluğu ve tutkuyu şiddetlendiren engellere, kurallara karşı bir duruştur.
Francesco Alberoni bugüne kadar daha çok güzel sanatların, edebiyatın ilgi alanına giren aşk olgusunu gerçekçi saptamalar ve çarpıcı gözlem gücüyle ele alırken, Doğu ve Batı kültürlerinde bu olgunun ne denli farklı olduğunu da gözler önüne seriyor. Aşk Kapıyı Çalınca aşkın doğuş anına ilişkin nice soruya ve soruna yanıt olabilecek, etkileyici bir çalışma.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799750403841
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
142
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Çeviren
Emre Bayoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat