Kurşunkalem Fabrikası, bir Yunan ailesinin yaklaşık yüz yıllık tarihi olmasının yanı sıra, Zurich'te başlayıp, devrimci fikirlerin filizlenerek büyük toplumsal hareketlere dönüştüğü Berlin ve Sen Petersburg gibi yirminci yüzyılın en çalkantılı kentlerinde devam eden büyük bir dostluğun öyküsü.
Bir mühendis olan Stefanos Asimakis, Süveyş Kanalı'nın inşasında görev almak üzere 1866 yılında Kahire'ye gider. Burada kendisi gibi Yunan bir kızla aşksız bir evlilik yapar. Stefanos için Mısır, köprüler, yollar inşa edilerek geliştirilecek bakir bir bölgedir. Yine burada tanıştığı Gaston Wolf için ise Afrika, “kehribar rengi günbatımları ve soylu ırkıyla“ bir “turta“dır adeta. Ve Stefanos, arkadaşı Gaston sayesinde Afrika'ya farklı bir gözle bakacak, onun karısı sayesinde de umutsuz aşkı keşfedecektir.
Stefanos'un oğlu Markos da, istemeden de olsa, babasının yolundan gidip mühendis olacak, yasak bir aşka tutulacak ve o da kendi payına aşksız bir evlilik yapacaktır. Yunanistan'da bir kurşunkalem fabrikası kurma hayalini ise asla gerçekleştiremeyecektir.
Kurşunkalem Fabrikası Birinci Dünya Savaşı'ndan Avrupa'daki devrimci hareketlere, Bolşevik Devrimi'nden İkinci Dünya Savaşı'na kadar Avrupa'yı sarsan ve değiştiren olaylar eşliğinde, yer yer Lenin, Rosa Luxemburg gibi gerçek kişiliklerin de kurguya katıldığı, ulaşılamayan düşlerin, gerçekleşmeyen hayallerin, hayal kırıklıklarının romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789750404719
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
355
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-02
Çeviren
Fulya Koçak,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat