Tenvin-i Taayyün (Görüntüye Gelenler) Handan Özduygu´nun ikinci kitabı, yine Liva Yayınlarından çıktı. Kitabın ismine, Tenvin-i Taayün diyerek, sanki eski kelimelerin mana derinliğine dikkat çekilmiş. Yazar kapakta, her ne kadar: "A´lay-ı illiyyine çekilmiş gönlüm; hangi kuvvet onu geri getirebilir" diye bir alıntı yapsa da, bazen yenilenip tazelenmek için, bazen de teskin olmak için, insana ve hayata dair bir takım manaları sıcak bir ifade ile dile getirmiş. Deneme, derleme ve öykülerin iç içe sarmalandığı, bir kırkambar niteliğinde.
´Enderun´da Aşk´ isimli hikâye de:
"Madem ki: "Bazınız, bazınıza düşmanlar olarak, inin yeryüzüne..." buyrulmuş... Daha ne dostluk, vefa, şefkat ve hakikat bekler dururuz birbirimizden, bilmem ki, derdin... Zaten koskoca İmam Şafii de insanların manasızlığından ve cimriliğinden dert yanıp da, bir şiirinde: "Kanaat kınından bir kılıç çektim, keskin tarafıyla onlardan ümitlerimi kestim..." dememiş miydi'...
Bu alayı aslını inkâr eden haramzadelerin, soyu sopu kesik inkârcıların inadına aslı-hu nesli-hu diyerek" kitapta; seçici bir algılama, özel bir duyarlılık ortaya konmuş.
Stok Kodu
9789750125614
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
181
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat