Tanrı Varsayımı Üzerine Tanju Ertunç, bu kitabında "bir Tanrı varlığının" zorunlu olup olmadığı konusunu, bilim ve felsefe düzleminde ele alıyor.
"Kutsal kitaplara olan inancı tabu olmaktan çıkartan yürekli yazarların çabaları öyle bir dirençle karşılaştırmıştır ki, aslında Tanrı'nın varlığının da şüpheli olduğunu söylemeye sıra gelememiştir. Bu konuda benden çok söyleyecek şeyi olanlar, en temeldeki 'Tanrı var mı'' sorusunu ertelemişlerdir. Oysa o sorunun cevabı birçok başka tartışmayı ya anlamsız kılacaktır ya da başka bir açıdan düşünmeyi zorunlu kılacaktır. Düşünsenize, eğer bir Tanrı olmadığı konusunda aynı kanaatleri paylaşıyor olsaydık, cenaze namazlarına kadınların katılmasına gerek olup olmadığını değil, erkeklerin katılmasına gerek olup olmadığını tartışırdık."
Kitapta ele alınan bazı konu başlıkları şunlardır: Tanrıcılık ya da İdeolojilerin Sonu; Nedenlerin Nedeni; Bir Varmış Bir Yokmuş; Determinizm veya Belirsizlik; Dekart ve Tanrı; Ruh Yani Esinti, İlk Biricik Babamız; Canlının Kutsallığı; Düzensizlikteki Tek Düzen; Kromozomlar Üzerine; Yaratıcılık; Sezgi; Ratlantının Gücü; Birkaç Karşı Çıkış; Bertrand Russel'ın Kanıtları; Üç Deney ve Tanrı; Kuantumun Tanrısızlığı; Evrenin Kuralları. Tanrı Varsayımı Üzerine, Logos Yayınları, 9789756631003, Tanju Ertunç
Stok Kodu
9789756631003
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat