Mutlu Bir Karamsardan Din ÜzerineRussell

%20
Russell,Aydın Işık

Bu Cehennem ülkesinde Tanrı/Şeytan herkesin gözünü korkutmuş; parlak zırhına bakıp O'nu bir varlık sanıyorlar. Oysa zırhın altında yatan yalnızca kötü bir dil alışkanlığı... 'Değil' sözcüğünü dilimizden atabilirsek, Tanrı'nın imparatorluğu sona ermiş demektir.
Eğer din, insanın erdeme ulaşabilmesi için Tanrı'ya benzemeyi veya Tanrı'yla birleşmeyi ileri sürüyorsa; din insanın diğer insanlarla olan bağını önemsemiyor demektir. Burada insan Tanrı'ya bağlanarak önemsenmiş gibi gözükmesine rağmen, gerçekte benliği dışlanarak değersiz hale getirilmektedir. “Eğer cüzler/insan değersizse, Kül/Tanrı (de) değerli olamaz“. Teoride dinler Tanrı'ya hizmeti amaçlamalarına rağmen, insanlık tarihi pratiğinde Tanrı'nın şanına hizmetten çok krala ve kuruma hizmeti ön planda tutmuşlardır.
Edindiğim tecrübeler ve gözlemlerim sonucunda inananların, inanmayanlara nazaran genellikle daha mutlu veya daha mutsuz olduğunu görmedim. Yani inanmak insanları daha mutlu kılmıyor. Aynı şekilde inanmamakta insanları mutsuz kılmıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789756665510
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
228
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat