Türk Modernleşmesi Türk modernleşmesi kendine özgü, el'an devam etmekte olan uzun bir maceradır. Kendine özgüdür; zira, modernleşen diğer toplumlarla bir çok ortak paydayı paylaşmakla beraber, farklılıklar ve özgün yönler izlediği rotayı belirlemiştir. Uzun bir maceradır; zira başladığımız günden bugüne dışımızdaki dünya bir-kaç defa yıkılıp yeniden kurulmuştur; ama modernleşme yekpare bir bütün olarak inişler ve çıkışlarla, savrulmalar ve içe dönmelerle yüklendiği ağır yükleri taşımıştır. Bazen bir dağın çevresinden dolanıp aynı yere gelmek gibi, yol aldığı zannıyla uzun mesafeler katetmiş ama bir arpa boyu ilerleyememiştir.
Türk modernleşmesi bir yığın modernleşme macerası içinde öncelikleri, sınırları ve giriştiği sentezlerle apayrı bir künye ve kimlikle ortaya çıkmıştır.
İçinde yaşadığımız coğrafyanın uluslararası alandaki sıcak iklimiyle yazılan bu tarih, şüphesiz bir bütündür. Bu bütünün içindeki parçaların birbirini nasıl etkilediğini ve önümüze sorun veya fırsat olarak sunduğu sonuçları, ancak bu yekpare tarihin içinden çıkartıp anlayabilir, gölgeli alanları aydınlatabiliriz. Türk Modernleşmesi, Lotus Yayınevi, 9789756665046, Mümtaz'er Türköne
Stok Kodu
9789756665046
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
413
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat