Osmanlı Adalet Düzeni

%30
Osmanlı Adalet Düzeni,Ahmed Lütfi

Liste Fiyatı : 10,80 TL
İndirimli Fiyat : 7,56 TL
(Bu ürünü aldığınızda 7 puan kazanacaksınız)
   7

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Son İslam Devleti olan Osmanlı İmparatorluğu'nun altı asır boyunca hükümdarlığını devam ettirebilmesinin en önemli sebeblerinden biri de adalet mekanizmasına gösterilen hassasiyettir. Ne var ki bu cihan devletinin tarihe karışmasıyla birlikte Osmanlı Devlet düzeni de yoğun ve kısıtlı bir karalama kampanyasına maruz kalmış, sözkonusu kampanya günümüzde de sürmektedir. Bu noktada yapılması gereken Osmanlı'nın adelet sistemini objektif olarak değerlendirmek, konuyla ilgili kaynakları gün ışığına çıkarmaktadır.
Elinizdeki eser, bu hassasiyetten hareketle hazırlanmıştır. 1887'de Sultan Abdülhamid Han döneminin ünlü kadılarından “Mir'at-ı Adalet“ yahut “Tarihçe'i Adliye'i Devlet-i Aliyye“ ismiyle kaleme alınan eser; Dr. Erdinç Beylem tarafından vukufla sadeleştirilerek okuyucuların istifadesine sunulmuştur.
Bu eser; Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan Sultan Abdülhamid Han döneminin sonuna kadar zaman zaman yayınlanıp mahkemelere gönderilen kanun, ferman, tüzük, yönetmelik ve adliye tarihine ait özet bilgiler ihtiva eden Osmanlı Adalet Düzeni'nin mahiyetiyle alakalı ciddi bir belgesel kitaptır.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789753591144
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat