Hızla gelişen dünya ekonomisi petrole dayanmaktadır ama rezervler tükenmeye başlamıştır. ABD ise akıp giden petrolün musluğunu kendisi tutmak istemekte. ABDnin nüfusu dünya nüfusunun %5inden daha az olmasına rağmen dünyanın toplam petrol tüketiminde % 25lik payı elinde bulundurmaktadır.
Michael Klare, İkinci Dünya Savaşının son günlerinde Franklin Rooseveltin Suudi kraliyet ailesine destek vermeye başlamasından bugünkü Iraka kadar, Amerikanın petrol susuzluğuyla yürüttüğü dış politikayı anlatıyor.
Amerika, petrol elde edebileceği bölgeleri; Hazar Denizi, Batı Afrika ve Güney Amerikayı sistematik olarak araştırmakta ve fırsatların peşinde koşmaktadır. Klare bu doymak bilmeyen arayışa son vermek için petrol vergilerinin yükseltilerek tüketimin azaltılmasını önermektedir. Belgeler, rakamlarla desteklenen titiz bir çalışmanın ürünü ve bir anti-Bush kitabı olan Kan ve Petrolü, küresel politikalarla ilgilenen veya petrol savaşlarının arkasında yatan gerçekleri öğrenmek isteyenler ellerinden bırakamayacaklar.
Stok Kodu
9789944414098
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat