Gazeteci yazar Nilüfer Kas, 'Annelik Halleri'nden sonra 'Şu Çılgın Çocuklar' kitabıyla anne-babalarla ikinci kez buluşuyor.
Her Cuma Hürriyet Kelebek'te 'Anneler Kulübü´ köşesini yazan Nilüfer Kas, ikinci kitabında, nesil çocuklarla mücadele etme yollarını anlatıyor. Yedi yaşındaki kızı Nehir'i büyütme serüvenini adım adım okuyucuyla paylaşan yazar, kitabının önsözünde şunları söylüyor;
"Annelik serüvenimde yedi yılı geride bırakırken şu gerçekle yüz yüze gelmiş bulunuyorum: Kızım da dahil olmak üzere yeni nesil çocuklarla baş etmek için yeni stratejiler geliştirmek, bulduğumuz taktikleri birbirimizle paylaşmak durumundayız. 'Yeni nesil çocuklarla baş etmenin el kitabı' şeklinde yeni bir anayasa yazmak hiç fena bir fikir değil."
Anne ve babalar bu öneriye nasıl yaklaşır bilinmez ama gerçek olan şu ki, çocuk sahibi herkes hemen hemen aynı yollardan geçiyor ve hiç kimse yalnız değil. Bu nedenle anne babaların karşılaştığı sorunlar sadece onlara ait değil, çözüm yolları da spesifik değil.
Yazar, 36 yaşında bir anne olarak, son yedi yılın hayatındaki anlamını çözmeye çalışmaktan bitap düştüğünü, çılgın kızıyla zaman zaman baş etmekte güçlük çektiğini itiraf ediyor ve "Ama ben bu çılgın çocuğu çok seviyorum" diyor.
Nilüfer Kas, ikinci kitabının isim hikayesini ise şöyle özetliyor;
"Kitabımın adını 'Şu Çılgın Çocuklar' koymayı planladığımda Turgut Özakman'ın 'Şu Çılgın Türkler' kitabı listeleri alt üst ediyordu. Özakman'ı arayıp "Efendim, şu çılgın Türklerin torunlarının normal olması beklenemez. Yeni nesil çocuklar çok farklılar. Bu nedenle kitabımın adı 'Şu Çılgın Çocuklar' koymayı düşünüyorum. Bu sizi rahatsız eder mi'" diye sordum. Turgut Özakman, çılgın bir Türk olarak, çılgın genç bir yazarı, çılgın çocukların hikayesini yazma konusunda gönülden desteklediğini söyledi."
"Şu Çılgın Çocuklar"da Nilüfer Kas'ın kızıyla verdiği yaşam mücadelesinde karşılaştığı olayları ironik bir üslupla okuyacaksınız. Bu kitabın her sayfasında kendinizi bulacağınızı garanti ediyoruz. Çünkü siz de bunları yaşıyorsunuz. Tek farkı, bu onların hikayesi..
Stok Kodu
1002446100029
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
271
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat