Rahip Bahira'nın SırrıYakup'un Beş İncili

%20
Yakup'un Beş İncili,Yücel Kaya
İSA DEDİ Kİ: BU SÖZLERİN YORUMUNU BULAN ÖLÜMÜ TATMAYACAKTIR. HER KİM ARARSA BULANA KADAR ARAMAYI BIRAKMASIN. EĞER BULURSA HAYRETLER İÇİNDE KALACAKTIR. EĞER HAYRETLER İÇİNDE KALDIYSA HAYRAN OLACAKTIR. VE KAİNATA HÜKMEDECEKTİR.


Yakupun Beş İncili gerçek olaylardan esinlenerek kaleme alınmıştır. Kitapta geçen olaylar, kişiler, mekânlar ve zamanlar tamamen gerçek olduğu gibi; kişiler arasındaki diyaloglar da, değişik kaynaklardan karşılaştırılarak mutlak doğrusu verilmeye çalışılmıştır.

1947 yılında Kumranda bulunan Yazmalardan yola çıkan yazar Yücel Kaya, kaybolduğu ileri sürülen Ölü Deniz Parşömenlerinden bir tanesinin izini -geçmiş 2000 yıllık süreç içerisinde- yüzlerce kaynaktan araştırmıştır. Yakupun Beş İncilinin kurgusu da bu 2000 yıllık tarihi sürece dayanmaktadır.

Yakup İncilinin önemi, bir Nasturi rahibi olan Rahip Bahiranın çeşitli kaynaklarda yer alan bilgileriyle ortaya çıkmaktadır, ki bu durum Yakup İncilinin yazıldığı MS 71 yılından tam beş yüz yıl sonrasına (MS 571) tekabül etmektedir.


Kâhin Satih, Abdülmesih Gassani ve Pers İmparatoru Nuşirevan arasında geçen diyaloglar ile Yemen Hükümdarı Seyf bin Zi Yezenin gizli bir kitaptan aldığını iddia ettiği bilgiler, Yakup İncilinin önemini ortaya koyuyor. Tüm bunlar kitapta bir roman kurgusu içerisinde yerini alıyor.

Yazar Hakkında;
Yücel Kaya 1961 yılında Giresunda doğdu. İlk yazıları Yeşil Giresun, İleri ve Kuzey Haber gazetelerinde yayımlandı. Karadeniz bölgesindeki ilk yerel televizyon olan BRTyi kurdu. Uzun yıllar Tempo TV'de program yapımcılığı ve sunuculuğu yaptı. Yazarın; Üçüncü Ok (1980), Aretiasın Gizli Kapısı (2001), Domino Teorisi (2003), Papaya Suikast (2005), ABDnin Emperyalist Tarihi (2006) isimli kitapları yayımlandı. Aynı zamanda ressam olan Yücel Kaya, Çocuk Edebiyatı türünde de eserler kaleme alıyor. Yazar evli ve üç çocuk babasıdır.
Stok Kodu
9786054167104
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
435
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat