Savaşın Yenildiği Yer Gelibolu

%20
Savaşın Yenildiği Yer Gelibolu,Kenan Pençe
Savaşın Yenildiği Yer Gelibolu Bir Destanın Görsel Tarihi
"Geliyorlar!"
Bağrışmasıyla dehşete kapıldım.
Karşı saldırı!..
Karanlığa baktım ve kara insan gölgelerini gördüm.
Bu duyguyu yaşayıp yaşayamayacağımı merak ederdim.
Ama bunu silahsız olduğum bir anda gerçekleşeceği aklıma bile gelmez değildi. Hattımız boyunca bitkin askerler şimdi insanüstü bir çabayla karanlığa doğru ateş ediyorlardı.

Birinci Dünya Savaşı çağdaş tarihin en kanlı savaşı olarak geçecek bir dönemi oluşturmuştur. İngiltere ve Almanya arasındaki gerginlik, İngiltere nin sömürgeci tutumu ve Almanya nın milliyetçi yaklaşımı savaşın en önemli etkeni olmuştur. Güçlü Alman ordusu etkisini birçok yerde gösterecek, dünyanın çeşitli yerlerindeki İngiliz ve Fransız güçlerini rahatsız ederek bir tehlike olduğunu hissettirecektir.
Osmanlı Devleti nin savaşa çekilmesi ise bundan sonra gerçekleşecekti. İngiltere nin başında olduğu anlaşma devletleri Rusya ya İstanbul u vaadettiler, bunun üzerine İtalya da aynı şekilde Osmanlı Devleti nden toprak vaadiyle anlaşma devletlerine katıldı. 20 Ağustos 1915 de Osmanlı ya savaş ilan etti. Bunların temelinde İngiltere nin Osmanlı devletini dağıtarak bu bölgede hakimiyet kurmak istemesi en büyük etkendi. Zengin petrol bölgelerinin en önemli geçiş yolu Osmanlı sınırlarındaydı.
Bundan sonra Rusya 2 Kasım 1914 de Osmanlı Devleti ne savaş ilan edecek, İngiltere ve Fransa 3 Kasım 1914 de Çanakkale de ilk bombardımanlarını yapacaklardı. 5 Kasım 1914 de İngiltere ve Fransa savaş ilanlarını açıkladılar. 25 Kasım 1914 de Bahriye Birinci Lordu Winston Churchill, Çanakkale ye saldırının gerekliliği üzerine fikirlerini bildirdi.
Rusya nın Kafkasya da yardım istemesi İngiltere nin taarruz planlarını hızlandırdı. Böylece Osmanlı nın dikkati Çanakkale ye yönlenecekti. İngiltere, 28 Ocak 1915 de Çanakkale ye taarruzun donanma ile yapılmasını onayladı. Bu taarruzlardan sonra planlanan hedef, bir ay içinde Çanakkale nin geçilerek kara kuvvetleri ile İstanbul a ilerlenmesiydi. Fakat büyük Çanakkale Savaşı bu planların düşünüldüğü gibi olmasına izin vermeyecekti. Savaşın Yenildiği Yer Gelibolu, Marmara Çizgi Yayın Dağıtım, 9756129042001, Kenan Pençe
Stok Kodu
9756129042001
Boyut
220-300
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat