Dini Hayatın Psiko Sosyal Temelleri Elinizdeki eser, değerli hocamız Ali Murat DARYAL ın çeşitli dergilerde değişik tarihlerde yayınlanan yazılarından ve röportajlarından oluşmuştur. Hocamızdan bu yazı ve röportajların kitaplaştırılmasını defalarca istememize rağmen bunu sürekli erteledi. Daha da önemlisi, bizim yapmamızı da engelledi. Belki haklı gerekçeleri de vardı. Ama çeşitli çevrelerden yükselen talep dalgası karşısında hocamız daha fazla direnemedi ve biraz da bizim üstelememizi durduramadı. Bunun üzerine bu yazı ve röportajları bilgisayarda dizdik ve düzenledik. Esere verilecek çeşitli ad seçeneklerinden Dinî Hayatın Psiko-Sosyal Temelleri ni tercih ettik.
Bazı yazı ve röportajlarda; değişik tarihlere ait oluşlarından dolayı kaçınılmaz tekrarlar bulunabilir. Bizce bu o kadar önemli sayılmaz. Çünkü önemli olan bu yazı ve röportajların yayınlandıkları tarihlerdeki tazeliğini bugün de korumaya devam ediyor olmalarıdır.
Sonuç olarak: nüfus kağıdımızda Dini: İslâm yazıldığı için Müslüman olmamalıyız. Yani miras-yedi müslüman olmamalıyız.
Madem inançlarımızın değeri onların bizlere olan maliyeti ile değişmektedir; öyle ise bizlere düsen en büyük vazife, her türlü aşırılıklar müstesna, elimizden geldiği kadar kendimiz için inançlarımızın maliyetini arttırmağa çalışmak olmalıdır.
Unutulmamalıdır ki insanlar, inandıkları varlık oranında büyüktürler ve beslendikleri inançların kuvveti ölçüsünde de güçlüdürler. Dini Hayatın Psiko Sosyal Temelleri, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları, 1000000046144, Ali Murat Daryal
Stok Kodu
1000000046144
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat