Sosyal bilimlere verilen önem ve bu konulara duyulan ilgi son yıllarda giderek artmaktadır. Böylece Sosyal Bilimler İdari, İktisadi ve Toplumsal yaşam gibi her türlü kültürel alanda geniş kullanım imkânı bulmuştur. Dolayısıyla da bu alanlarda, ihtisaslaşma faaliyetlerinde de büyük artışlar kaydedilmiştir.
Günümüzde Türkçemizde, değişik bilim dalarına ait sözlüklerin yanısıra, çeşitli bilim dallarını bir araya toplayacak nitelikte de Sosyal Bilimler Sözlüğü bulunmaktadır. Bu sözlükler, değişik bilim dallarına ait birçok kavramı bir arada sunarak kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar. Ancak bu sözlükler genelde bir veya iki dile ait kavramları ihtiva etmektedirler.
Buradan hareketle bu lisans tezinde dört dili içeren bir sözlük hazırlamayı düşündük.
Sözlük iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Türkçe - Arapça, ikinci bölüm Arapça - Türkçe - ingilizce ve Fransızcadan oluşmaktadır. Sözlüğümüz; Antropoloji, Demografi, Ekonomi, Felsefi Doktrinler, İş İlişkileri, Mantık, Metodoloji, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih felsefesi gibi bilim dallarının temel bazı kavramlarını içermektedir!
Stok Kodu
1000000046090
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
400
Basım Tarihi
1995-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat