Okul Öncesi İçin Elif Be

%18
Okul Öncesi İçin Elif Be,Murat Bozdoğan

Liste Fiyatı : 23,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,86 TL

Havale/EFT ile 18,63 TL
(Bu ürünü aldığınızda 18 puan kazanacaksınız)
   18

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Okul öncesi dönemde, çocuklara Elif Be eğitimi verilmesi ve Kur'an-ı Kerîm okutulması, onların hem manevi dünyalarına katkıda bulunmakta, hem de zihinsel gelişimlerini desteklemektedir. Bu dönemde Kur'an-ı Kerîm okumayı öğrenen çocukların, okul döneminde okuma-yazma öğrenme süreci önemli ölçüde kısalmakta, farklı derslerin anlaşılması ve öğrenilmesi kolaylaşmaktadır.

Henüz konuşamıyor olsa bile 3 yaşında bir çocuk Elif Be eğitimine başlatılabilir. Çünkü böyle bir çocuk, nesneleri birbirinden ayırabildiği gibi harfleri de birbirinden ayırabilir. Konuşmaya başladığında ise önceden tanıdığı harfleri seslendirmeye başlar. Başlangıçta E, BE, ME gibi her çocuğun kolayca söyleyebileceği birkaç harf belirlenip, söylenen harfi okuması değil, eliyle göstermesi istenebilir. Sonra bu harflere yenileri eklenerek eğitime devam edilebilir.

3-4 yaşında bir çocuk 4-5 aylık eğitimle, 5-6 yaşındaki bir çocuk ise 1-2 aylık eğitimle Kur'an-ı Kerim okumaya başlayabilir. Ancak bu yaşlardaki bir çocuğun uzun süre ilgisini herhangi bir konu üzerinde yoğunlaştırması mümkün değildir. Bu yüzden eğitim tamamlanıncaya kadar ilginin canlı kalmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması zorunludur. Çocukta ilginin sürekliliğini sağlayacak bazı yöntemler şunlardır:

Eğitim süresince sadece kitap kullanılmamalı, her konu için ayrı etkinlikler hazırlanmalı, farklı eğitim materyalleri kullanılmalı, bilgisayar programlarından faydalanılmalıdır. Eğitimin oyuna ve eğlenceye dönüşmesi sağlanmalıdır.
Kesme yapıştırma türü etkinlikler bir seferde hazırlanıp çocuğa verilmemeli hazırlık aşamasında da okumasına ve öğrenmesine imkan verilmelidir.
Evde CD'den kısık sesle Kur'an-ı Kerim dinletilmesi hem çocuğun mahreçleri doğru çıkarmasını sağlar, hem de önceden dinleyerek aşina olduğu kelimeleri okuduğunda ilgisinin artmasına neden olur. Ayrıca sureleri daha kolay ezberlemesine yardımcı olur.
Günlük hayatta kullandığı Türkçe kelimelerin Arapça harflerle yazılması ve okutulması çocuğun ilgisini artıran çok önemli bir faktördür. Türkçe kelimelerle birlikte konuyla ilgili resimlerin kullanılması da çocuk için ilgi çekicidir.
Yeni bir konuya başlanıldığında, ilk zamanlarda çocuğa nasıl okuyacağı ile ilgili fazla teorik bilgi verilmemeli, harflerin renklerine dikkat çekilmelidir. Örneğin med harfleri öğretilirken renkli harflerin uzun okunacağı söylenmelidir.
Çocuğun aynı yaştaki başka çocuklarla yarış ortamına girmesi sağlanmalıdır.
Uygun aralıklarla ödüllendirme ile zayıflayan ilginin yeniden canlanması sağlanmalıdır.
Kur'an eğitimi tamamlandığında çocuğun arkadaşları çağrılarak kutlama yapılmalıdır.
Kitabı uygulayacak anne, baba, eğitimci ve çocuklara başarılar dileriz.

Murat Bozdoğan- Melek Bozdoğan

Stok Kodu
9786054877225
Boyut
210-297
Sayfa Sayısı
180
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat