İbadetlerde Manevi Boyut İbadetlerin iç anlamı üzerinde durmak yani onlara bâtınî yorumlar getirmek, bu vecibelere daha bir canlılık ve derinlik kazandırır. Böylece sembolik ve şekilden ibâret gibi görünen bâzı hareketler, insanın gönlünde ve kafasında yeni bir mânâ ve boyut elde etmiş olur.
İbadetlerin şekli elbette önemlidir. Abdest, namaz, oruç, müslümanların şahsî ve günlük hayatında mühim yer tutar, tanzim edici bir rol oynar. Ama gerçek amaç asla eli, yüzü temizlemek, eğilip kalkmak, akşama kadar aç durmak değildir. Asıl gaye, bunlarla birlikte ama bunlardan daha önemli olarak, ibadetlerin insanı Allah'a yaklaştırması, O'nunla iletişim kurmayı sağlamasıdır. Bu ise onlardaki sırrî-mânevî-bâtınî incelikleri bilmek ve onları elde etmeye çalışmakla sağlanır.
Bu çalışmada yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde, ibadetlerin bâtınî gerçekleri anlaşılır ve sade bir dille ortaya konulmaktadır.
Kitap üç bölümden meydana geliyor:
Allah Adıyla, İbadetlerin İç Anlamı, Ramazan ve İnsan.
Birinci bölümde "Besmele-i şerîfe"nin iç anlamı verilmekte ardından "Cibrîl Hadîsi"nin açıklaması yapılarak ibadetlerin insani ve toplumsal cephesi üzerinde durulmaktadır.
İkinci bölümde abdestle birlikte namaz, oruç, zekat ve hac ibadetlerinin iç anlamları ele alınmaktadır.
Üçüncü bölümde ise ramazan kültürümüze âit yazılar var. Ramazanın düşündürdükleri, bereketi, manileri ve fıkralarına değinilmekte, Sultan Veled'e âit "Tuhfetü's-Sâimîn" adlı 30 beyitlik bir manzûmenin "Oruçluya Armağan" başlığıyla açıklaması sunulduktan sonra, Kadir Gecesi ve bayramla ilgili yazılarla noktalanmaktadır.
Kitap, ibadetlerin sırrî-mânevî-bâtınî manalarını öğrenmek isteyenlere kapı aralıyor İbadetlerde Manevi Boyut, Mavi Yayıncılık, 9789758209408, Mehmet Demirci
Stok Kodu
9789758209408
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat