Çıldırlı Aşık Şenlik Hayatı - Şiirleri - Karşılaşmaları - HikayeleriHayatı - Şiirleri - Karşılaşmaları - Hikayeleri

%13
Çıldırlı Aşık Şenlik,Ensar Arslan
Tarihimiz kadar eski bir geçmişe sahip olan âşık edebiyatımız, edebi kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturur. Türk milletinin sosyal ve kültürel hayatını en iyi şekilde yansıtan bu edebiyatın ürünlerinden, tarih ve edebiyat tarihi alanlarında da yararlanmak gerekir. Edebiyat ve tarih yazıcılığının henüz gelişmediği dönemlere ait bilgiler, kültür tarihimizi kesintisiz bir şekilde öğrenebilmemiz için yeterli değildir. Bu bakımdan kültür ve edebiyat tarihimizin kesintiye uğrayan bu dönemlerini aydınlatmak için âşık edebiyatı ürünlerinden yararlanabiliriz.
Karacaoğlan, Gevheri, Âşık Ömer, Pir Sultan Abdal, Seyrani ve Dertli gibi birçok ünlü sazşairi yetiştiren Anadolu toprakları, 19. yüzyılın sonlarında Çıldırlı Âşık Şenlik'i doğurmuştur. Millî duygularla yüklü destan ve koçaklamaları, içli deyişleri ve hikâyelerindeki güçlü anlatımı, onun ününün Anadolu'yu aşarak İran'a ve Rusya'daki Türkler arasına kadar yayılmasına sebep olmuştur.
Çıldırlı Âşık Şenlik adlı bu kitapta, şairin hayatı kendi tasnifi olan üç türkülü hikâyesi, şiirleri ve diğer âşıklarla yaptığı karşılaşmalar yer almaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789750136320
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
456
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat