Yom Sanat dergisindeki çalışmalarıyla da tanıdığımız Cuma Duymaz ın Arkadaş Z. Özger 2005 Şiir Ödülü ne değer görülen "Avunma Mevsimi" adlı dosyası Mayıs Yayınları tarafından yayımlandı. Bir ilk kitap olmasına rağmen titizce tasarlanmış olan kitap, "kilit", "atlas" ve "burçlar kitabı" olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Türk ve dünya şiir geleneğinin yanı sıra felsefenin ve mitolojinin de kıyılarında lirik bir edayla gezinen Cuma Duymaz, bölümler arasına yerleştirdiği alıntılarla ve kitap sonundaki okuma haritası adıyla verdiği listeyle bu gezintide çaldığı kapıları da göstermek istemiş adeta.
1977 doğumlu Cuma Duymaz, Türkçe nin şiire sunduğu imkanları fark ederek yakaladığı söyleyiş kolaylığı ve çok anlamlılık sayesinde:" o zamanlar ben / kitabı kutsanmamış acemi bir peygamberdim", " boşuna kurcalarsın kilidi aklım / bilirim açılmaz / annelerin yüzümüze kapadığı çocukluk", " böyle hangi yolculuğa çıktındı kalbim / su alıyor / suya çizdiğin gemi" , " yanlış değil / yalnız adreslerdeyiz artık / vedalara uzanan / balkonlar / gibi ıssız" gibi çarpıcı dizelere varmış genç bir şair.
Varoluş problemi temelinde, hayatın somut gerçekliği yerine söz ve düşünce aşamasında geliştirilen ciddi bir itiraz algısından doğmuş şiirlerden oluşuyor "Avunma Mevsimi".
Stok Kodu
9789757573257
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
72
Basım Yeri
İzmir
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat