Eroin Güncesi
Uyuşturucu ve adım adım yaklaşmakta olan ölüm hiç bu kadar içerden, bu kadar sahici ve alaycı anlatılmadı.
"Hey, millet, ben ölmeye karar verdim. Hiç kimseye hiçbir şey borçlu değilim ama son bir iletişim denemesi yapmak istedim" diyen Kanat Güner, bu kitabı yazdıktan 13 ay sonra öldü.
Beyoğlu´nda bir sinemanın tuvaletinde, kasığında iğne ile ölü bulunduğunda 28 yaşındaydı. Muş´ta doğan, Güneydoğu´nun çeşitli illerinde büyüyen zeki, duyarlı ve çalışkan Kanat Güner´in 17 yaşında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´ni kazanarak İstanbul´a gelmesiyle başlayan Eroin Güncesi´nde, sarsıcı gerçekler son derece çarpıcı bir dille aktarılıyor.
Kanat Güner için Canlı Yayın adlı bir beste yapan Mor ve Ötesi´nden Harun Tekin, kitabın girişinde yer alan söyleşisinde,
"Eroin Güncesi beni fena halde çarptı. İçinde yaşadığımız dönemde, iletişim çağında, kız kitabını yazdı ve sonra da gözlerimizin önünde öldü. "Ben geliyorum" diye diye, göz göre göre olan bir şey. Bunun içinde edebi bir yan da var; bu kız anlatmak istediği şeyi ifade etmenin yolu olarak ölümü seçti sanki..." diyor. Tekin´e göre Kanat´ın sesi milyon kez fazla çıkıyor, çünkü o gerçeğin içinden konuşuyor.
Onuncu yıl özel baskısı için, Eroin Güncesi´nin ilk yazımında adı geçen kahramanların tamamının izi sürülmüş. Kitabın sonunda, yaşamını kaybedenlerin yanı sıra, hayatta olanların bugün nerede ve ne durumda olduklarına dair bilgi yer alıyor.
Eroin Güncesi´nin gençler arasında kazandığı ayrıcalıklı konum, Kanat´ın ölmeden önce giriştiği son iletişim denemesinde ne kadar başarılı olduğunu kanıtlıyor.
İnternette gençlerin Eroin Güncesi ve Kanat Güner hakkında yazışmalarından:

-Eroin Güncesi, "dünya nasıl bir yerdir'" diye sorulduğu vakit başvurulması farz olan yapıttır... Acı hiç böylesine ironik anlatılmamıştır.
-On kere okudum ve her seferinde beni uçurumlardan kurtardığına inanıyorum. Bu kitap, okuyan herkesin hayatını değiştirmiştir bence...

-Bir eroin(wo)man´ın hayatını ve çektiklerini anlattığı kadar bu ülkeyi yönetenlere ve ailelere de (eğer okusalar) hatalarını gösterecek olan kitap.. Okuyun, okuyup da etkilenmeyen fazla kişi yok.
-Eroin Güncesi, bir hayatın, o hayatın kahramanı tarafından bırakılmış özeti. Bir ömrü dolduran şeylerin bazen bir veda mektubu gibi içten, bazen bir protesto gibi sert anlatımı. Ölüme yaklaşan bir insanın son hesaplaşması.
-Kanat... Defalarca okunabilen, her okunuşunda sözleriyle insanı öfkeyle şaha kaldırıp, gözyaşlarına boğan melek.
-Uzun zaman önce okumuştum, resmen dağılmıştım kitap bitince. Şimdi ne zaman aklıma esse, açar yine okurum ve yine aynı şiddette dağılırım.
Stok Kodu
9789759191184
Boyut
145-215
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-4
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat