Yılmaz Güney 1963'ten Nisan 1970'e kadar yüzü aşkın film üretti. Yapımcı, oyuncu, senarist ve yönetmen olarak. Aslında yzü aşkın film sığdırdığı zaman, tam olarak 7 yıl bile değil. 1963'ten 1970'e kadarki sürenin iki yılı askerlikle geçti. Ama askerliğin
sıkı, bağlı ve bağımlı çemberinde de boş durmadı. O. cezaevinden film yönetensinemacı olmadan önce, askerliğin yasak duvarları arasında film üreten sanatçı oldu. Askerlik süresince senarist, yönetmen, yapımcı olarak, ona yakın filme daha imzasını attı. Askerlik döneminin ona kazandırdığı en büyük birikim ise, ilerde kullanacağı bilgiler oldu. Yılmaz, bu birikimle işe koyuldu. Çok geçmeden, adını dünyanın dört bir yanına talıyan filmlerini çekmeye başladı.
O artık, dünyanın dört bir yanında, insanlığın baladını haykıran bir dervişti... Türkiyesınırları içinde ise tapınılan adamdı. Suya hasret sürünün nehre akışı gibi ona akıyor, peşinden gidiyordu kalanalıklar... Adı dillerde, şarkının nakaratı, fotoğrafları evlerin, iş yerlerinin duvarlarında süstü.
Halkın ilgisi, tapınmaya varan hayranlığı sebepsiz değildi. Çünkü o, “altta kalmış“ bir kesimden fırlayıp gelmişti. Sinemasında da onları anlatıyordu. Bu nedenle beğenildi. Sevgi duvarının doruklarına çıkarıldı. “Çirkin Kral“ oldu.
Asıl senaryo, esas şimdi başlıyordu...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758868582
Sayfa Sayısı
325
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat