“Annemin de başını ezerler mi?“, 12 Mart ve 12 Eylül faşizminin insanlarımıza yaşatmış olduğu maddi ve manevi işkencelerin tanıklığıdır.
Bu kitapta, ilkemiz tahinide demokrasinin köten yok sayıldığı, insan haklarının acımasızca ihlâl edildiği, hukuksuzluğun kanun yapılarak uygulandığı karanlık günlerden bir kesit ele alınmıştır. “Annemin de başını ezerler mi?“ sorusunu, 1980 Türkiye'sinde ilkokulda okuyan bir kız çocuğuna sorduran duyguyuu nasıl anlatabiliriz?
Korku!.. Dehşet!.. Endişe!.. Panik!.. Ve barbarca uygulanan şiddet! Yıllar sonra faşist darbenin arka perdesi aralandıkça, darbeyi yapanlarn gerçek yüzü ve ilkeye yapılan ihanet daha somut olarak ortaya ıktı. Ancak, 12 Eylül'e zemin hazırlayanlar ne kurguladıkları kanlı savaşta yitip giden gençlerimizi, ne de işlenen cinayetleri savunabiliyorlar!..
Oysa, tezgâhlanan bölücü ve gerici kalkışmalara, kendini dış güçlere kiralayıp ülkeyi satanlara karşı demokrasiden ve laik cumhuriyetten ödün vermeden mücadele etmek için geçmişte yapılan hukuksuzluğun ve işlenen tüm cinayetlerin hesabı sorulmalıdır. Çükü aydınlık yarınlar geçmişin karanlığı üzerinden işa edilemez. 3. baskısı yapılan “Annemin de başını ezerler mi?“ adlı bu roman, dünya jandarmalığına soyunanların emri ile 'kan gölü'nde oturup ülkeyi ipotek edenlerin gerçek yüzlerinin hikayesidir.
Ve bu kitap, ülkesini seve, “insanca, onurluca, çağddaş ve uygar bir yurttaş olarak saygın yaşamak istiyorum“ diyenlerin mutlaka okuması gereken bir romandır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758868537
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
600
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat