Tarihsel Bunalım ve İnsanOrtega Y Gasset'ten Seçme Yazılar

%20
Tarihsel Bunalım ve İnsan,José Ortega Y Gasset
Tarihsel Bunalım ve İnsan "Kavşak noktasındaki adamdır" Ortega y Gasset: XIX. yüzyıl ile XX. yüzyılın, geleneksel İspanyol kültürü ile çağdaş Avrupa kültürünün, basın dünyasıyla akademik ortamın, felsefeyle politikanın, Krallık'la Cumhuriyet'in, Dikta'yla Demokrasi'nin, İç Savaş'la Dünya Savaşı'nın, bireyin kültürel konumunu belirleyen ve zenginleştiren çeşitli ve çelişkili tarihsel toplumsal yönelişlerin kavşağında gelişmiştir kişiliği.
...Böylesine olağanüstü bir yer tutmak için Ortega, İspanyol kültüründe neyin temsilcisiydi acaba? Her şeyden önce bir tutumun, bir tavır koyuşun. "Düşünen insanı" temsil ediyordu; insanı çevreleyen, onunla bağlantısı bulunan, ilgi alanını oluşturan her şeye "düşünceli bir dikkatle" yönelmeyi öneriyordu.
Düşünme eylemini bir "zihinsel sevgi çabası" olarak tanımlar Ortega, düşünceye "kurtarış" der: Olup bitenlerin anlamını çıkarabilmek, yaşamın olaylarını gerçeğin ışığı altında incelemek, onun için insanı kurtarmak yolunda bir çabadır çünkü. - Neyire Gül Işık Tarihsel Bunalım ve İnsan, Ortega Y Gasset'ten Seçme Yazılar, Metis Yayınları, Neyıre Gül Işık, 9799753422214, José Ortega Y Gasset
Stok Kodu
9799753422214
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
186
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-10
Çeviren
Neyıre Gül Işık
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat