İsa'yı çarmıhtan hanginiz indirdiniz?
Tanrınızın bağrını delip geçen çivileri sökerken yüreği kaynayan rahip hanginizsiniz?
Siz! Tarla kenarlarında at süren, burnu bir karış havada ve yüreği çamurda sürünen iblislerden hangisisiniz?
Ben hangi devrimin öncesinde tanımlanan ihtilallerden biriyim Bana söyler misiniz?
Kemiklerimden imal ettiğiniz dev işkence haneleriniz, amansız çarklarınızın doyumsuz dişlileri beni hangi çağın kurbanı ilan etmenizi gerekli kıldı?

Yeni devrimler ve devrimciler türeyecekti. Cetvellerle sınırlar çizilecek, küçük Yahudi firmaları holdingleşsin diye gemiler dolusu foterlerin satılacağı şapka devrimleri olacaktı. Bir gecede harfler değiştirilecek, Cezayir'in resmi dili Fransızca olacaktı. Tunuslu kadınlar, Paris'in meşhur modacıları için ilham kaynağı olacak ve Akdeniz iklimi, Paris sokaklarından akan lağım sularıyla kirletilecekti.

İnsanlar bu köklü ve şeytansı değişimi yaşamak zorunda bırakılmış olabilirler mi, diye sormak kadar safça bir şey yapmak istiyorum. Ve sorumu soruyorum.

Her ne kadar doğu kültürü ve özelde İslam alemi, yerel tutum ve direnişlerin gün yüzüne çıktığı merkezler haline geldiyse de, kendi başlarındaki diktaların batı destekli güçlerine direnmekte süreklilik gösteremediler. Her çağın engizisyonu, bölgesine has özellikleriyle ve karşısındaki direnişin çapı ve niteliğine göre farklılık arz etse de, batı engizisyonunun ruhunu ve amacını taşıdığı şüphe götürmez bir gerçek gibi ortada.
Stok Kodu
9789756555927
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
208
Basım Tarihi
2008-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat