Alkışlanan New York Times bilim yazarı George Johnson'dan, bilim tarihindeki 10 en büyüleyici deney üzerine çok çekici bir kitap; meraklı bir ruhun doğaya etkili sorular gönderip, kati ve tam cevaplar aldığı dakikalar.
Johnson bizi dünyanın esrarengiz güçlerle dolu olduğu, bilim adamlarının ışık, elektrik ve parçalamaya hazırladıkları açık kalplerin atışından gözlerinin kamaştığı zamanlara götürüyor.
Galileo'nun yerçekiminin gücünü ölçerken zamanlamasını şarkı söyleyerek yaptığını, Newton'un ışığın retinada oluşturduğu
vibrasyonları incelemek için nasıl gözünün arkasına bir iğne batırdığını görüyoruz. Luigi Galvani kesilmiş kurbağa bacaklarından elektrik kıvılcımları gönderirken, Ivan Pavlov meşhur köpeklerinin ağızlarının sulanması için çok nadir çanlar kullanıyor.
Hepsinin gayretli ve titiz çalışmaları ödüllendirildi. Kargaşa bir saniyede silindi ve doğa hakkında yeni bir şey gözler önüne serildi. Bize bu hikâyeleri getirirken, Johnson bilimin romantik tarafını tekrar ortaya çıkarıyor; bilinmezliğe bakan tek bir ruhun yaşama heyecanını hatırlatarak.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9786055950095
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
162
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Çeviren
Serhat Ataman,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat