Kızılelma'nın İzindeTuran Dünyasının Onbir Yıllık Sırrı

%20
Kızılelma'nın İzinde,Necati Gültepe
Kızılelma´mn ortaya çıkışı ve onunla ilgili ilk bilgiler çok ama çok eskilere dayanır.
İlk defa Altay dağları ile Hazar gölü arasında gösterilen,"Turan Zemin" denen yerde Kızılelma´dan söz edildiğini tesbit edebiliyoruz.
Binlerce yıl önce ilk göçlerle, birlikte, Kızılelma kavramı değişik sembollerle, mahiyet olarak pek değişmeden coğrafi alan dünyanın yarısına yayılmıştır.
Kızılelma soyut terimlerle günümüze taşındığından, objektif olarak tanımlamak için her seferinde uzun tarih ve tefekkür yolculuklarına çıkmak gerekir.
Toplum önderleri, bilgeler, düşünürler ondan söz etmeye ya
, da onu tarif etmeye kalktıklarında, çok farklı şeyler anlatırlar. Bu
sebepten Kızılelma konusunda fikir birliğine pek rastlanmaz.
Halbuki tarihçi Peçevi İbrahim Efendi ve Evliya Çelebi eserlerinde anlattıkları Kızılelma konusunda hemfikirdirler.
İşte bunun için çok boyutlu olduğunu düşündüğümüz Kızılelma´yı tek boyuta indirgemeden, yani O´nu çerçevelemeye kalkmadan sadece anlamaya çalışarak iz sürdük.
Bu kolay olmadı. Çünkü onun seyrettiği tarihi yolculuk çok uzun sürmüş, yayıldığı coğrafya çok genişlemişti.
Bu uzun yolculukta her menzilde Kızılelma´dan bir ize rastladık;
Cennette Adem babamızın kovulmasına sebeb bir elma olduğu söylenir, daha sonra varlığım sürdürmesin i n de sebebi olacaktı.
Nuh´un gemisinde, İstanbul´da, Roma´da, Viyana´da onun adı geçer. Kur´an´ın Bâtıni yorumlarında, Hz.Peygamberin hadislerinde dolaylı olarak ondan söz edildiğini duyardık.
Ehlibeyt´in sırrı ile sırlandığını Pir Sultan Abdal söylüyor, onlarca şiiriyle Kızılelma´yı bize anlatmaya çalışır. Öte taraftan Topkapı sarayında Yavuz Selimin portresini iki elinde iki Kızılelma ile izlerken, bütün söylencelerin gerçek olduğunu anlarız.
Kızılelma´mn izini sürmek amacıyla çıktığımız bu uzun yolculukta tek bir kural geçerliydi, gerçekçi olmak. Öyle de olduk. Hiç romantizme hamasete kaçmadan Kızılelma´yı anlatmaya çalıştık.
Stok Kodu
3002464100009
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
440
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat