Osmanlıdan Günümüze Misyoner Faaliyetleri Okullar / Kiliseler / Yardım Kurumları

%20
Osmanlıdan Günümüze Misyoner Faaliyetleri Okullar / Kiliseler / Yardım
Oryantalizm, Avrupalılar'ın doğuya hakim olmak, doğuyu yeniden kurmak ve doğunun âmiri olmak için geliştirdikleri bütün silahların adıdır!
Yani oryantalizm, hıristiyan Batı'nın, müslüman doğuyu siyasi, sosyolojik, askeri ideolojik, bilimsel ve estetik bakımdan yönetmesi demektir. Avrupalılara göre, vahşi doğunun fethe ihtiyacı vardır. Dolayısıyla doğuya yapılacak seferler saldırı niteliği taşımaz. Çünkü amaç onları kurtarmaktır. Aslında çoğu oryanlaste göre, doğu batı ile eşit olmadığı gibi, doğulu insan da batılı insanla eşit değildir. Mesela John Westlake, “Uluslararası Hukuk Prensipleri“ adlı eserinde “Medenileşmemiş bölgelerden“ bahsederken, bunların büyük göçler tarafından işgal edilmesi gereğini savunmaktadır.
Yani doğulu, üstün ırka mensup olmadığı için yönetilmelidir. Bir oryantaliste göre, batılı vatanını savunursa kahraman, ama bu işi bir doğulu yaparsa, İslami taassupla hareket eden dar ufuklu bir kültür düşmanıdır.
Necdet Sevinç, büyük yankılar uyandıran elinizdeki eserinde, oryantalizmin keşif kolunu teşkil eden misyonerlerin Türkiye'de faaliyete geçirdikleri kolejleri ve çoğunun kurucusu oldukları azınlık okullarını tarihi bir süreç içinde inceliyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799758455194
Sayfa Sayısı
450
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat