Balkanların Tarihi Balkanlar, dün ''Avrupa' nın barut fıçısıydı''. Bugün ise, belirsiz bir demokrasi arayışı içinde patlamış bir milliyetçiler kaosu. Etnik kavga ve sınır anlaşmazlıklarıyla ayrılmış, yüzyıllar boyunca çatışmış ya da karışmış bir halklar mozağini biraraya toplamıştır:
Yunanlılar, Sırplar, Bulgarlar, Rumenler, Arnavutlar, Eflaklılar, Yahudiler, Türkler vs.
Bu kitap, Ortaasya'dan gelen Türklerin Yarımada'yı fethinden sonuncu büyük işgal olan Stalin'in Kızılordusu'nun işgaline dek onların tarihini anlatıyor. Balkan halkları Osmanlı sultanının imparatorluğunda geçen birçok yüzyıl boyunca din ve kültürlerini koruyarak, 19. yüzyıl boyunca ''ulus'' devletleri kurmuşlardır: Yunanistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Avrupa'nın güçlü devletlerince iştahları sömürülüp kışkırtılan azınlıklara sahip devletler, II. Dünya Savaşı boyunca patlayıp dağılmadan önce I. Dünya Savaşı' na neden oldular. Kırk yıl boyunca, NATO üyesi Yunanistan hariç Moskova' dan çıkan yeni bir düzen kuruldu. Balkan halkları, seçme özgürlüğüne yeniden kavuştukları zaman, beşyüz yıllık ortak maceralarının tarihi, sahip oldukları olağanüstü insani zenginliği ortaya çıkarmıştır.
Kitabın yazarı Georges Castellan , III. Paris Üniversitesi' nin değerli bir profesörü olup Doğu Uygarlıkları ve Dilleri Ulusal Enstitüsü' nde on yıl boyunca ''Balkan Tarihi'' okutmuştur. Günümüzde ''Dünyanın barut fıçısı'' durumuna gelen Balkanlar' ı değerlendirebilmek için bu kitap, herkese vazgeçilmez bir kaynaktır. Balkanların Tarihi, Milliyet Yayınları, Ayşegül Yaraman, 9789755061214, Georges Castellan
Stok Kodu
9789755061214
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
520
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995-2
Çeviren
Ayşegül Yaraman
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat