Avrupa'dan İstanbul'a Yeni Sanat

Avrupa'dan İstanbul'a Yeni Sanat
UIA 2005 İstanbul Kongresi'nin paralel sergilerinden biri olan "Yeni Sanat (1890-1930) Avrupa'dan İstanbul'a Art Nouveau"nun sergi katalogu Mimarlar Odası Yayınları arasında yayımlandı.
Kitap, 19. yüzyılın sonunda Avrupa'da önemli bir yenilikçi sanat akımı olan Art Nouveau'nun İstanbul'da Avrupa ile eşzamanlı olarak ortaya çıktığını vurgulamak amacıyla, İstanbul ağırlıklı olmak üzere çeşitli Avrupa kentlerindeki örnekleri de içeren "Yeni Sanat (1890-1930) Avrupa'dan İstanbul'a Art Nouveau" sergisinin katalogu niteliğinde. Art Nouveau'nun yaygın bir sanat akımı olarak, farklı coğrafi ve kültürel yapıya sahip Avrupa kentleri temel alınarak, aralarında ne tür ortaklıklar, yakınlıklar ve farklılıklar bulunduğunu sergilemeyi amaçlıyor.
Katalogda, serginin küratörü Afife Batur, Art Nouveau akımını kent ve kentlilik ile ilişkilendirerek şunları söylüyor: "Osmanlı İmparatorluğu'nun 'Batı'ya açılma' olarak adlandırılan ve yaklaşık üç yüzyıldan beri süregelen Modernizasyon sürecinde İstanbul Art Nouveau'su bir dönüm noktası idi. Bir kent/kent kültürü/sanatı olarak Art Nouveau 'nun İstanbul'da ve diğer kentlerimizde kabul görüşü ve benimsenip içselleştirilmesi, kanımca, vurgulanması gereken toplumsal bir işarettir ve Avrupa kültür dünyasının düşünce ve ürünlerini paylaşmaya hazır bir kentli oluşumun tarihi simgesidir."
Stok Kodu
9789944890205
Boyut
265-240
Sayfa Sayısı
229
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat