Devlet ve Siyaset Kitabın ilk baskısı Devlet ve Siyaset ismiyle 1995te basılmıştı. Bu baskı, Misak Mecmuasının hediyesi olarak sadece mecmuaya abone olan kardeşlere gönderilmişti. Yeni baskı eski baskısından biraz daha farklı olarak basılmıştır. Gerek sayfa, gerekse makale düzeninde epeyce farklılıklar olmuş, hacim olarak büyümüştür. Ayrıca kitabın sonuna bibliyografya eklenmiştir. Kitabın yazarı, dünya Müslümanlarının yakinen tanıdığı Yusuf Kerimoğlu Hocaefendidir. Yusuf Kerimoğlu Hocamız yıllarca fıkhi konularda yapmış olduğu ilmi çalışmalarla tanınmıştır. Meseleye bu yönüyle bakınca, Devlet ve Siyaset Üzerine Notlar isimli kitap daha bir önem kazanmaktadır. Yusuf Kerimoğlu hocaefendinin yarım asra yakın birikimiyle kaleme aldığı bu eser, yüzlerce fıkıh kitabında yer alan hükümleri ihtiva eden muhteşem bir eserdir., İslami iktidarın elde ediliş şeklini, İslami iktidarın nasıl teşekkül etmesi gerektiğini ve İslami iktidarın nasıl devredilmesi gerektiği ile ilgili meseleleri tüm boyutlarıyla dünya Müslümanlarının gündemine taşımıştır. Bu bakımdan Devlet ve Siyaset Üzerine Notlar isimli eser, tüm siyaset bilimciler için ellerinden düşürmeyecekleri başvuru kaynak kitap, tüm Müslümanlar için temel eser niteliğinde bir kitaptır. Kitap ilk baskısı gibi beş bölümden meydana gelmiştir. Bu baskının ilk baskıdan bir diğer farkı da uzunca bir önsözle başlamış olmasıdır.
Kitaptan bazı başlıkları arzetmek istiyorum.

Birinci Bölümde yeralan bazı konular: Siyasetin Kaynağı ve Hedefi, Siyasi Hadiselerin Keyfiyeti ve Sünnetûllah: İnsanın Yaratılış Hikmeti ve Tek Ümmet Dönemi: Hikmet, Siyaset ve Hâkimiyet Kavramları: Adil Siyasetin Temeli: Maslahat ve Mefsedet: Nizam-ı Âlem İdeali, İlim ve Nasihat: Nasihat ve Vasiyet Üzerine Notlar:

İkinci Bölümde yeralan bazı konular: Devlet, Anayasa Hukuku ve Sosyal Sistem, Devletin Tarifi, Kaynağı ve Keyfiyeti: Devletin Keyfiyetini Belirleyen Unsur: Velayet: Filozofların Devlet Anlayışları: Anayasa Hukuku ve Devlet: Devletin Varlık Sebebi: İnsanlığa Hizmet: Kitaba ve Hikmete Teslim Olmanın Önemi: Mecellede Yer Alan Külli Kaideler:


çüncü Bölümde yeralan bazı konular: Hükümet Sistemleri ve Siyasi Rejim, Seküler-Profan Kültür ve Siyasi Değişim: Osmanlıdan Günümüze Yazılı Anayasa Macerası: Hükümet Sistemleri, Yasama, Yürütme ve Yargı: İslâm Âlimlerine Göre Hükümetin Vazifeleri: Beşeri Münasebetler Velayet ve Berâet Hukuku: İslami Hükümlerin Tebliği ve Hisbe Hizmetleri: Ehl-i Hâl Vel Akd Şûrası: Siyasi Rejim Modelleri: 1) Hilafet Nizamı ve Raşid Halifelik: 2) Saltanat ve Melik-i Adud Rejimi: 3) İmamet Modeli ve Naib-i İmam Anlayışı:

Dördüncü Bölümde yeralan bazı konular: Siyaset - İtikad Münasebeti ve Fırkalar. Hidayet Nimeti, Adalet ve ihtilâf Ahlakı: Asr-ı Saadetteki Genel Siyasi Manzara: Fitnetûl Kübra, Saltanat İhtirası ve Siyasi Kaos: Tarihe Damgasını Vuran Siyasi Fırka: Haricilik: Ehl-i Beyt Kavramı, Gadir-i Hum Teorisi ve Şia Fırkaları: Fırka İdeolojisi, Asabiyet Problemi ve Tekfir Meselesi:

Beşinci Bölümde yeralan bazı konular: İslami Hareketin Siyasi Meseleleri: Müslümanların İçinde Bulunduğu Halin Tahlili: Pan-İslamizm İdeolojisi ve İttihad-ı Muhammedi Hareketi: Kendi Nefislerine Zulmedenlerin Durumu: Başkalarının Zulmüne Uğrayanların Problemleri: Siyasi ve Sosyal Değişimin Ahkâma Tesiri: Cahiliye Ölümünün Keyfiyeti ve Beyat Meselesi: Genel Bir Değerlendirme ve Sonuç: Devlet ve Siyaset, Misak Yayınları, 9789757719052, Yusuf Kerimoğlu
Stok Kodu
9789757719052
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
430
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat