Toplu Oyunları 1 Troya Savaşı Olmayacak / Kaptan Cook’un Gezisine Ek

%22
Toplu Oyunları 1 Troya Savaşı Olmayacak / Kaptan Cook’un Gezisine Ek,F
Fransız edebiyatının ve dünya tiyatrosunun önemli yazarlarından Jean Giraudoux (1882-1945), gerçekçilikten çok, diyaloglara ve üsluba ağırlık veren, izlenimci tiyatronun yaratıcılarından. Olağanüstü bir üslupla trajedi, mizah ve fanteziyi biraraya getirmesiyle ünlü...
Troya Savaşı Olmayacak, adından da anlaşıldığı gibi, ünlü İlyada destanından esinlenilerek yazılmış bir oyun. 1935 yılında yazılan eser, dünyanın kaçınılmaz bir savaşa doğru gidişini önceden gören bir oyun olarak ünlüdür. Seyircinin ilgisini “savaş/barış“ sorunsalı üzerine yoğunlaştıran oyun, trajik gerilim içinde mizah dolu sahneleri ile dikkat çekiyor.
Kaptan Cook'un Gezisine Ek, İngiliz Kaptan Cook'un 18. yüzyılda PasiŞk adalarına yaptığı keşif gezisine ait notlarından yola çıkarak yazılmış. Dönemin uygar uluslardan birinin temsilcisi olan Kaptan Cook ile, uygarlıkla ilk kez karşılaşan yerli halkın dünyaya bakışlarının çelişkileri anlatılır bu güldürüde. Mizah ve fantezi, gerçek olayların içine çok başarılı bir üslupla yerleştirilmiş. Uygarlıkla, ilkelliğin bu ilk karşılaşma anı, yazarın ince ayrıntıları yakalama başarısı ile bir şölene dönüşür.
Kaptan Cook'un Gezisine Ek, zekice yazılmış bir uygarlık parodisidir.
Troya Savaşı: 11 er., 7 kad./ Kaptan Cook: 8 er., 4 kad.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789758023098
Sayfa Sayısı
165
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995-06
Çeviren
Hasan Anamur,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat