Pierre Abelard (1079-1142), Fransız tarihinin Rönesans'ın doğmasına ışık tutan Filozof ve şairlerinden biridir. Şair, ders vermek için 20 yaşlarında, genç, güzel, kültürlü ve akıllı bir kadın olan Heloise ile tanışır; bu tanışma giderek aralarında ömür boyu sürecek bir aşka dönüşür.
Bu yakınlaşma sonucunda ikisinin bir erkek çocukları doğar; evlenmemiş olduklarından, bu durum Heloise'nin dayısı tarafından kızgınlıkla karşılanır ve dayı Fulbert, zor kullanarak Abelard'ı hadım ettirir. Bu olaydan sonra iki sevgili ayrı ayrı iki manastıra sığınırlar. Manastırda yaşadıkları bu dönemde birbirlerine yazdıkları Latince aşk mektupları, 12. yüzyıldan bu yana, değişik yorumlarla Fransızca'ya çevrilir ve birçok sanatçıya esin kaynağı olur.
Fransız tarihinin en iç burkucu olaylarından biri olan bu dramatik aşk öyküsü, İngiliz yazar Ronald Duncan tarafından yalın, akıcı bir dille oyunlaştırılmış. İki sevgilinin yaşam öyküleri ve birbirlerine yazdığı aşk mektuplarından yola çıkarak Duncan tarafından yazılan bu şiir-oyun metni, sekizyüz yıldır insanları duygulandıran bu dramatik olağandışı öykünün duygu yoğunluğunu en iyi yansıtan çalışmalardan biri.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758106011
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
72
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-02
Çeviren
Zeynep Avcı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat