Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika

%10
Uluslararası İlişkiler ve Dış Politika,Tayyar Arı
Gerek Uluslararası İlişkiler disiplini gerekse uluslararası ilişkiler pratiği ciddi dönüşümler ve değişimler geçirmektedir. Soğuk Savaşın sona ermesi ve Sovyet Bloğunun dağılması dünyayı daha entegre bir bütün haline getirmiştir. Küreselleşme olgusu, bütün sorunların küresel boyutta ele alınarak tartışılmasını ve ortak çözümler üretilmesini zorunlu kılmıştır. İdeolojik savaş sona ermekle beraber dünya nüfusu yeni tehdit unsurlarıyla yüz yüze kalmıştır. Aslında bunların bazıları Soğuk Savaşın tortuları, bazıları ise Soğuk Savaşın gölgesinde kalmış sorunlardır. Artık yoksulluk, açlık, göç, terörizm, etnik milliyeçilik ve nükleer silahların yayılması insanlığın yüzleşmek zorunda olduğu sorunlardır. Bu çerçevede diaspora, medya, kamuoyu ve STK (NGO)'lar siyaset yapma sürecinde daha da etkili hale gelmişlerdir.
Elinizdeki kitap Uluslararası İlişkilerdeki klasik anlayışı bu yeni olgular bağlamında yeniden tartışmayı ve geleceğin diplomatların iyi bir donanıma sahip kılmayı amaçlamaktadır.
Uluslararası İlişkiler Bölümünde verilen "Uluslararası İlişkiler" ve "Uluslararası Politika" derslerine yönelik olan kitapta ele alınan konular son derece sade bir anlatımla aktarılmaya çalışılmıştır. Çağdaş gelişmeleri de göz önünde bulundurarak yapılan kendine özgü sistematiğiyle bu alandaki gereksinimleri önemli ölçüde karşılayacağı beklentisiyle hareket edilen bu çalışmaya bu ana kadar söz konusu olan ilgi her bir baskının üç bin adet basılmasına rağmen 7. baskının yapılmasını gerekli kılmıştır.
Uluslararası İlişkilerin oldukça dinamik bir disiplin ve çalışma alanı olması bu alanda yapılan çalışmaların sürekli güncelleştirilmesini gerektirmektedir. Ayrıca akademik sorumluluğumuz kitabın her yeni baskısında çağdaş literatürün gözden geçirilerek geliştirilmesini ve kitapta yer alan bazı konuların yenileriyle yer değiştirmesini, bilgi ve verilerin güncellenmesini gerektirdiğinden, kitap sürekli bir redaksiyon süreci geçirmektedir. Bütün bunlar yapılırken, akademisyenler, bu konularla ilgilenenler ve Uluslararası İlişkiler öğrencileri tarafından zevkle okunabilecek ve anlaşılması kolay bir çalışma haline getirmeye özen gösterilmektedir. Geçen süre içerisinde yapılan çalışmalarla kitap, daha nitelikli hale gelirken, aynı zamanda yalnız bir ders kitabı olmaktan öte, uluslararası ilişkilere ve dış politikaya ilgi duyanların ve bu konularda araştırma yapanların faydalanabileceği bir içeriğe kavuşmuştur. Çalışmanın sadece uzmanların anlayabileceği soyut, teorik ve teknik bir çalışma olmamasına çok dikkat edilmiştir. Çalışma, uluslararası ilişkiler ve dış politika konusundaki çok sayıda güncel ve tarihsel örnekle desteklenerek zengin bir anlatıma sahip hale getirilmiştir
Stok Kodu
9786055911041
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
656
Basım Yeri
Bursa
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat