Çevremize baktığımızda, nbüyük bir faaliyet ve hareketlilik gözümüze çarpar. Yıldızlar yörüngelerinde hareket eder. Bulutlar bir yerden başka bir yere gider. Rüzgar her yönden eser. Irmaklar gürül gürül akar. Kuşlar cıvıl cıvıl öter. Karıncalar durmada çalışır. Deniz devamlı dalgalanır. Atomlar devamlı döner...

En seçkin varlık olan insan, bu faaliyet ve hareketliliğin Allah yolunda yönelndirilmiş şeklidir. Namaz, oruç farz kılındığı gibi, cihad da farz kılınmıştır. Kur'an-ı Kerim'de ya doğrudan veya işari olarak cihadı emreden yüzlerce ayetin bulunması, cihadın önemini açıkça ısbat eder.
Cihad'ı emreden Kur'an ayetleri, cihadın nasıl yapılcağını da gösteriri. Geçmiş milletlerin kıssalarından tablolar sunarak günümüze ışık tutar. "Onların bu kıssalarında, akıl sahipleri için büyük bir ibret vardır" der. (Yusuf,111)

Biz bu çalışmada, Kur'an'dan hareketle, cihadın tarihi seyrini sunmaya çalıştırk. Geçmişe bakerken, geçmişte yaşanan olaylardan günümüze dersler ve ibretler görmeye gayret ettik. Konuları takdim ederken, ayrıntıda boğulmamaya özen gösterdik.
Allah'ın dinini bütün insanlığa ulaştırmayı hayatının gayesi edinen ve edinecek olan yeni neslimize faydalı olması dileğiyle...
Stok Kodu
9789944798051
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
244
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat