Geçmiş Yabancı Bir Topraktır

%30
Geçmiş Yabancı Bir Topraktır,Gianrico Carofiglio
Geçmiş Yabancı Bir Topraktır Gianrico Carofiglio (Bari-1961) Bari de Mafya ya karşı mücadele veren savcılardan biridir. Yazın hayatına 2002 de, bol ödüllü Bilinçsiz Tanık adlı romanıyla girdi. Bunu, Kapalı Gözler adlı eser izledi (2003). Her iki roman da İngilizce, Fransızca ve Almanca ya çevrilip televizyon filmi haline geldi. Silahsız savunma sanatlarına tutkun ve bu konuda uzman olan Carofiglio karatede siyah kuşağa sahiptir.
"Geçmiş, yabancı bir topraktır; olaylar buradakinden farklı gelişir."
Bir burjuva aydınının oğlu olan Giorgio 22 yaşındaki her genç gibi sıradan bir yaşam sürmektedir. En azından görünüşte tasasız bir yaşamdır bu. Ta ki bir akşam Francesco ya rastlayana kadar. Yaşamını sürdürmek için kağıt oynar, kazanmasını bilir; ama şansın ötesinde çok becerikli bir hilebazdır.
Başarının anahtarlarına sahip olduğu görülmektedir.Oyun masaları muhteşem villalardan isimsiz meyhanelere kadar uzanır. Rakipleri zengin iş adamları ya da yoksul insanlardır. Sonuç değişmez. Gizli ve karanlık ortamlarıyla sakin ve güven verici bir gündelik hayata fon oluşturan Bari nin gözden uzak çevrelerinde Giorgio, Francesco nun suç ortağı ve dostu olur.
İyi ve kötü insanların birbirleriyle karıştığı yerlerde yaşamayı öğrenirken Giorgio kendi görüntüsünün bilinmeyen bir şeylere yerini bırakmak üzere dağılıp gittiğini görür. Korku veren ama aynı zamanda girdap gibi kendisine çeken bir şeylere... Ruhunun bilinmeyen derinliklerine iniş durdurulamaz.
Francesco ve Giorgio nun dostluğu iki ucu keskin ipuçları arasında bocalayan okuyucuyu ters köşeye yatıran bir sona doğru ilerler. İkisi birlikte ama asla paralel yönde olmadan, gençliği yetişkinlikten ayıran o kırılgan ve esrarengiz zaman sürecinde, zihnin arazilerinde ıstıraplı ve endişe verici bir yolculuğa çıkarlar. Olup bitenlerin bizi ebediyen değiştirdiği bir zaman aralığıdır bu.
Kamuoyu ve eleştirmenleri şaşırtan Gianrico Carofiglio, sert ve büyüleyici üslubuyla bize iddialı bir gerilim romanı olduğu kadar kötülüğe ve hayata dair düşündürücü ve duygu yüklü bir eser hediye etmektedir. Geçmiş Yabancı Bir Topraktır, Neden Kitap Yayıncılık, 9789752541252, Gianrico Carofiglio
Stok Kodu
9789752541252
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-6
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat