Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100

%30
Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100,Michael H. Hart
Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100 Michael Hart ın tartışmalara yol açan kitabı "En etkin 100" 1978 yılında ilk kez yayınlandığında eleştirmenler yazarın oldukça cesur olduğundan bahsediyor: Hart, kendince en etkili bulduğu kişilerin listesini yapmakla kalmamış, onları etki derecelerine göre de sıralamıştı.
Söylemek gerekir ki, eleştirmenler yanıldı: Kitap o günden bu güne iyi bir satış grafiği elde etti. Yıllar geçtikçe Hart ın elindeki liste azalıp çoğaldı, listeye yeni isimler eklendi, revize edilmiş yeni baskılar yapıldı ve kitaba olan ilgi hep tazet kaldı. Bu kitabın yenilenmiş ve genişletilmiş baskısı.
Hart ın listeyi hazırlarkenki en önemli ölçüsü; en büyük değil, en etkili olanları, milyonlarca insanın kaderini belirlemiş, medeniyetlerin yükseliş ve çöküşüne sebep olmuş, tarihin gidişini etkilemiş insanları bir araya toplamaktı.
Derinlikli biyografileriyle birlikte Hart, onların kariyerlerini ve sosyal hayatlarını gözler önüne seriyor. Tarihe yeni bir bakış açısı kazandıran yazar, dünyanın en önemli dinsel ve politik liderleri, mucitleri, yazarları, felsefecileri, kaşifleri ve sanatçıları ile ilgili doğal faktörleri ortaya koyuyor.
Hart ın en etkin 100 ü, bazılarını şaşırtabilir; İsa ya da Marx değil de insanlık tarihinin en etkin insanının Hz. Muhammed olması ve listenin en başında yer alması tartışılabilir. Yazar ortaya koyduğu olgularla okurlarını ikna edecek gibi gözüküyor. Ona katılın ya da katılmayın, Hart ın sıralaması oldukça yenilikçi ve eğlenceli.
En Etkin 100, yenilenmiş ve geliştirilmiş bir başyapıt. Tartışma yaratacak, ilham verecek, tarih ve felsefe kitabı raflarına önemli bir katkı olacak. Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100, Neden Kitap Yayıncılık, Nurşan Üstüntaş, 9789752541122, Michael H. Hart
Stok Kodu
9789752541122
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
504
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-1
Çeviren
Nurşan Üstüntaş
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat