Gandhı Yirminci yüzyılın en önemli kişiliklerinden biri olan Gandhi'nin sözleri, ödüllü yönetmen Sir Richard Attenborough tarafından mektuplardan, konuşmalardan, basılmış yazılardan seçilmiş ve bu kahinin gündelik yaşam, işbirliği, şiddet karşıtlığı, inanç ve barış hakkındaki düşüncelerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır.
En çok satanlar listesinde yer alan bu eser, Attenborough'un önsözüyle başlayıp, Time dergisinin tecrübeli yurt dışı temsilcilerinden Johanna McGeary'in son sözüyle biterken Gandhi'nin yaşamını ve çalışmalarını da 20. yüzyıl bağlamında gözler önüne sermektedir.
Gandhi bir zaruretti. İnsanlığın ilerlemesi için Gandhi kaçınılmaz olandır. Barış ve uyum içindeki bir dünyayı hedefleyen bir insanlık vizyonu doğrultusunda yaşadı, düşündü ve hareket etti. Onu önemsememenin bedelini çok ağır öderiz.
- Dr.Martin Luther King-
Sözleri beni öylesine etkiledi ki Mahatma Gandhi üzerine bir film yapmaya kendimi adadım ve bu hayatımın yirmi yılını tamamıyla değiştirdi.
- Sir Richard Attenborough-
Biz Güney Afrika'da, Gandhi'nin Hindistan'da gerçekleştirdiği şiddet içermeyen protesto eylemlerini örnek alarak, toplumsal hareketin zamanının geldiğini düşündük.
- Nelson Mandela- Gandhı, Neden Kitap Yayıncılık, 9789752541467, Richard Attenborough
Stok Kodu
9789752541467
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-8
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat