Ah Şu Yurdum İnsanı ... Yurdumun belediye otobüs şöförleri 40 kişilik otobüse en az 160 kişi bindirecek kadar maharetlidir. Sanki bindirdiği her yolcu başına pirim alıyormuş gibi gayretlidir. Bir yolcunun bile dışarıda kalmasına, otobüsüsüne binememesine gönlü el vermeyecek kadar gayretlidir.

... Okumuşu da bir okumamışı da... Eğitimlisi de bir, eğitimsizi de yurdum insanının.. Hep rekor peşinde koşar. Dünyada aynı anda en çok adayı sınavdan geçirme rekoru, bizim ÖSYM'nin elindedir. 1.5 milyar nüfusu olan Çin'de bile aynı anda neredeyse 2 milyon öğrenciyi sınava sokacak bir kuruluş yok. Üstelik yurdun en kuzeyinden en güneyine, en doğusundan en batısına kadar 81 ilde aynı saatte sınavı başlatacak ve aynı saatte bitirecek...

Yurdumun ÖSYM'si o kadar güçlü bir organizasyondur ki, bıraksalar 1.5 milyor Çinli'yi veya 6 milyar dünyalıyı her dilde, her alanda merkezi bir sınavdan geçirir. Yaklaşık 2 bin kişilik kadrosuyla ve Birleşmiş Milletler'in kendisine vereceği bir yetkiyle tüm dünyayı, dünya nüfusu kadar farklı kitapçıklar ile tek sınavdan geçirmeyi büyük bir umutla beklemektedir.
(Tanıtım Yazısı'ndan) Ah Şu Yurdum İnsanı, Neden Kitap Yayıncılık, 9789752540521, Tebernüş Kireçci
Stok Kodu
9789752540521
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat