NEYDEN DİNLE
Suyu arayan balıklar

Ben diyor ney, bu dünyada hep ağladım inledim
Derdimi kötü insanlara da iyilere de söyledim

Herkes kendince bana dost oldu, benim halimi anladı
Ama kimse gizlediğim sırları sormadı, anlamadı


Tasavvufî düşünceyi anlamaya çalışmak yüzyıllardır her milletten, dinden ve görüşten pek çok insanı kucaklıyor. Bu düşünceye göre insanla hakikat arasında büyük ve görünmez bir perde gerili. Gerçekle yüzleşebilmek için ise kalbin kirlerinden arınması gerekiyor.

Anlaması, yaşaması, her ne kadar pek çok insana çekici de gelse, kirlerinden arınmak kolay değil. Bu yüzden bu güne kadar anlatılamadı o kirlerden yoksun yüreklere yani çocuklarımıza tasavvuf. Oysa aşkla ve çocuk saflığı ile kaleme alınmış bir ney yolculuğu en çok çocuklarımız tarafından anlaşılıp benimsenebilir.

Var oldukları özü kaybetmeden aynada kendilerini görmeleri ancak bu kadar zarif bir biçimde yazılırsa bir çocuğa aynadaki aksini gösterebilir. Bir kez aksini gören bir yürek de asla ondan kopmak istemez.

Kaf Dağının ardında masalsı bir dünyada biricik olmak varken ve bu birlikle her şey daha kolayken kim bundan vazgeçebilir ki?

Neyden dinlediklerimiz Mesneviden seçilmiş hikayelerin en yalın ve sade bir biçimde gönüllerimize işlemesi.

Bazen suyu arayan bir balık olup, denizle bir oluyoruz. Bazen aşık karınca gibi yollara düşüyoruz. Hikaye bu ya ney diyor ki; Anlayana sivri sinek saz biz gülüyoruz. Bir kayıkçı olup bir bilgine neler neler öğretiyoruz.

Kitapta çocuklarımıza hakikatleri masalsı diliyle anlatan,neyin ta kendisi. Neyi bizimle yolculuğa çıkaran ise Eylül Yalçınkaya. Yalçınkaya nın bu yolculuk daveti öncelikle çocuklara. Ama tasavvuf denizini hiç görmeyip merak edenler için de Neyden Dinle iyi bir başlangıç olabilir diyoruz.
Bakın bu konuda Ney ne diyor?

Biliyor musun balıktan başka her şey suya doyar
Toprakta yaşayanlarsa biraz durup çıkar

Hiç ham ve olmamış meyve olmuşun halinden anlar mı
Anlayanlar var bu yüzden sözü kısa keselim vesselam
Stok Kodu
9786059020180
Boyut
190-235
Sayfa Sayısı
180
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat