...eksi otuz beş derecede bir gece daha geçiriyorlardı. Ayakları donmasın diye ağaçlara
tırmanmış askerlerin bedenleri kaskatı kesilmişti. Ertesi gün ağaçları hırpalayan zalim
kış rüzgârı onları birer birer yere düşürecek, karlar üzerlerini örtecekti. Tıpkı kar çiçekleri gibi...

Mağlubun galip sayıldığı çatışmalardan biridir Sarıkamış Harekâtı Çünkü sadece düşmanla değil doğa koşullarıyla da savaşılır. Donma vakaları, açlık, tifüs Sarıkamış Harekâtını tüm yönleriyle gözler önüne seren Kar Çiçekleri, savaşın sadece askerlerin değil ailelerin de yaşamlarını nasıl telafisi mümkün olmayan bir yöne sürüklediğini gösterir. Umut, umutsuzluk, hasret, kaygı, direniş, acı Kar Çiçekleri Sarıkamış Harekâtında Allahuekber Dağlarının öldürücü soğuğunda savaşan, şehit düşen, yaralanan, düşman tarafından esir alınan, yıllarca esir kamplarında çalışan, hastalıklarla mücadele eden, sonunda bin bir zorlukla memleketine dönünce hiç ummadığı bir hayatla karşılaşan insanların romanıdır.

Bugüne kadar Sarıkamış ile ilgili anılarda hep cephe ve esaret anlatılmıştır. Cephe gerisinde asker ailelerinin (anne babaların, eşlerin, sevgililerin) çektikleri acılar nedense kimseyi hiç ilgilendirmemiştir. Sevgili Fügen Topsever savaşın bu acı olgularını Kar Çiçekleri isimli anı-romanda sistematik bir şekilde işlemiş.
Prof. Dr. Bingür Sönmez

Sarıkamış Harbinin bütünüyle ele alındığı Kar Çiçeklerinde cephede yaşanlar, cephe gerisindeki bağlantıları sayesinde trajik bir görünüm kazanır. Eserin, gerçek yaşamöyküsünden yola çıkarak hazırlanması, yazarın savaşla olan ailevi bağlantısı bunu mümkün kılar. Böylelikle insan gerçeği tüm çarpıcılığıyla ortaya çıkar.
Salih Koralp Güreşir
Stok Kodu
9786055834449
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat