Osmanlı'nın Son Dostları Hindistan Müslümanlarından önde gelen şahsiyetlerinden Müşir Hüseyin Kıdwai'nin;
İslâm'a Çekilen Kılıç yahut Alemdârân-ı İslam'ı Müdafaa, Türkiye İslam İmparatorluğu'nun İstikbali, Hıristiyanlık ve Cemiyet-i Akvam, İslam ve Sosyalizm, Mucize-i Muhammediye ve Müslümanlıkda Kadın adlı eserlerinden derlenen Osmanlı'nın Son Dostları, Dr. Ahmet Zeki İzgöer tarafından yayına Hazırlandı.

XIX. yüzyıl boyunca Avrupalı büyük devletlerin görünüşte insanlık ve medeniyet -gerçekte kendi ekonomik ve siyasi menfaatleri- adına hareket ederek dünyayı paylaşıp sömürmeye hız verdikleri tarihin tanık olduğu gerçeklerdendir. Yüzyılın önde gelen Avrupalı devletlerinden İtalya'nın Trablusgarp'a hücum ettiği bir sırada, Hint Müslümanları büyük bir miting düzenleyerek bu tecavüzü lanetmekle kalmayıp topladıkları yardımları İstanbul Hükümeti'ne göndermişlerdir. Meşhur Şair İkbal, bu mitingde şu şiirini okumuştur:

"Dünyanın insanı mustarip eden hallerinden çok sıkılmış, başka bir aleme göçmüştüm. Melekler, beni Hazret-i Muhammed'in huzuruna götürdüler. Peygamberimiz sordu: Bana o alemde bir hediye getirdin mi' Dedim ki: Ey Allah'ın Peygamberi! Dünyada huzur ve rahat kalmadı. Arzu ettiğimiz hayat, ele geçmiyor. Varlık bahçelerinde binlerce lale ve gül var. Fakat hiçbirinde vefa kokusu yok. Buna rağmen huzurunuza hediye olarak bir şişe getiriyorum. Bu şişenin içinde o derece değerli bir şey var ki, bunu cennette dahi bulmak imkansızdır. Bu şişede ümmetinizin şerefi vardır; bu şişede Trablus şehitlerinin kanı vardır".
Bu şiirin belagati karşısında on binlerce müslüman coşmuş, birçokları yardım amacıyla sırtlarındaki gömleklerini vermişlerdir.

Müşir Hüseyin Kıdwai, bu eserinden felaket ve saadetlerimizi içten paylaşan Hindistan Müslümanları'nın duyarlılık ve maddi-manevi desteklerini gözler önüne seriyor. Osmanlı'nın Son Dostları, Nehir Yayınları, 9789756711484, Müşir Hüseyin Kıdwai
Stok Kodu
9789756711484
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
424
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-4
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat