Turkuaz'a Dönüş Bu, Kıbrıs'ın İngiliz kolonisi olduğu günlerden, 1917'lerden başlayan bir aile öyküsüdür. Yaşadığı sınırların çok uzaklarına gözlerini dikmiş bir erkekle, İrfan Nadir'le başlar öykü.

İrfan ve Safiye Nadir'in 1943'ün Varoşa'sında açtıkları küçük dükkanda hayat bulan tutkulu serüven 1970'lerde inanılmaz yükselişe geçtiğinde, artık, işin başında ailenin tek erkek çocuğu Asil Nadir vardır. Sınır tanımayan yenilikçi hayal gücü, en mükemmel olmak tutkusu, risk alma cesareti onu kısa bir zamanda global bir devin imparatoru yapar. Devlet başkanlarının, prenslerin sofrasında yerini alır. Çalıştırıldıklarına, emeklerinin karşılığında insanca yaşamaları gerektiğini öğretirken onlara sonsuz güvenir. Hep daha iyiyi, daha ulaşılmazı yakalamak hırsında uzak ufukları zorlarken, yanıbaşındakilerin ihanetlerini farkedemez. Başka ülkelerde zengin olmasına rağmen, unutamadığı milliyetçilik duygusunu devamlı ifadesi ve anavatan'larında yaptığı yatırımlar, riske ve açık rekabete inancı ile yarattığı rahatsızlıklar imparatorluğunun sonunu hazırlarken, kimi elinden tutup kaldırdııkları, bu çöküşün gönüllü erleri olurlar.

Ağabeyine tutkulu bir kardeş olmanın yanısıra iş dünyasının başarı ve yıkımından da payını alan Bilge Nadir Nevzat'ın, mütevazi bir hayattan saltanata ulaşmakta ödenen bedelleri, şaşaayı ve muvaffakiyeti sarmalayan dalkavukları, yalancıları, entrikaları, gizli hesapları açığa çıkararak kah isyanla, kah duygusallıkla sorgulayan anıları, Nermin Bezmen'in okurlarının çok iyi tanıdığı akıcı, titiz ve detaycı anlatımı ile birleşince elinizden bırakamayacağınız bir serüvene dönüştü.
(Arka Kapak) Turkuaza Dönüş, 9789759535865, Nermin Bezmen
Stok Kodu
9789759535865
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat