Türkçe Açıklamalı Kaside-i Celcelutiye ve Hizbü’l-Ekberi’n-Nuri (Ciltli)

%25
Kaside-i Celcelutiye ve Hizbü´l-ekberi´n-nuri (ciltli + Türkçe Açıklam
Celcelutiye, 'bedi, eşsiz, benzersiz' anlamına gelir ve 'Celcelutiye Duası', 'Celcelutiye Kasidesi', 'Kaside-i Celcelutiye' gibi isimlerle de anılır. Hazret-i Ali (r.a.) bu kasideyi, Resul-i Ekrem Efendimizin (a.s.m.) derslerinden istifade ederek Arapça olarak yazmış. Yazarken de ebced-cifir hasabını esas almış ve içinde yer yer Süryanice kelimeler kullanmıştır. Üstad Bediüzzaman Risale-i Nur'un çeşitli yerlerinde Celcelutiye hakkında detaylı bilgiler verir.
Bediüzzaman bu eser hakkında 'Risale-i Nur'un menbaı (kaynağı), Risale-i Nur'un Zülfikar'ı' gibi ifadeler kullanır.
Hizbü'l-Ekberi'n-Nuri, kainatın bütün alemlerini sayarak Ayet-ül-Kübra'daki hakikatlerin özetle aynısını açıklamaktadır. Veciz bir Arapça üslub ile yazıldığından, kainatı tefekkür için güzel bir kaynaktır.
Üstad Bediüzzaman, Kastamonu Lahikası'nda, Eski Said'in Yeni Said'e inkılap ettiği zamandan itibaren tefekkür mesleğinde gittiği için 'Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır' sırrını aradığını, her bir-iki senede o sırrın suret değiştirerek ya Arapça veya Türkçe bir risaleyi netice verdiğini söyler. Arapça telif edilen Katre Risalesi'nden, ta Ayetü'l-Kübra Risalesi'ne kadar, o hakikat devam edip suretler değiştirdiğini ve en son olarak Hizbü'l-Ekber-i Nuri suretine girdiğini ifade eder.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752695184
Boyut
145-190
Sayfa Sayısı
170
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-08
Çeviren
Ali Erdoğan,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Şamua Kağıt
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat