Bu kitap Osmanlı İmparatorluğunu yarı sömürge haline getirilen borç batağının öyküsüdür:-
Kırım Savaşı nedeniyle iç borçlanmaya başlayan Osmanlı Devleti, savaştan sonra da borç almayı sürdürerek 20 yıl İçinde borçlarını ödeyemez duruma geldi ve iflas etti. Sonuç olarak ISSl´de damga, alkollü içki, balık avı, tuz, tütün ve ipekten alınan vergilerin tüm geliri iç ve dış borçlara ayrıldı. Bu vergileri toplama ve alacaklılara ödeme görevi de yeni kurulan Düyûn-ı Umûmİyye İdaresİ´ne verildi. Düyûn-ı Umûmiyye İdaresinin Osmanlı mali teşkilâtı İçindeki yeri zamanla genişleyerek (. Dünya Savaşı arifesinde imparatorluğun tüm ülke gelirlerine el koydu.
Lozan Antlaşması ile Osmanlı Devleti´ni yarı-sömürge yapan Düyûn-ı Umûmiyye Idaresi´nin vergi gelirlerini denetlemesi sona erdirildi. Ancak süreç içinde genç Cumhuriyet´in ilkelerinden uzaklaşan hükümetler çeşitli devletlere ve uluslararası kuruluşlara hızla borçlandı. 1970´lerin sonunda Devlet İflas noktasına geldi. Ve sonunda Düyûn-ı Umûmiyye İdaresinin çağdaşı ÎMF Bürosu açıldı.
Bu. kitaf, bundan 150 yi! Önce Düyûn-ı Umûmiyye idaresinden dolayı vatana ihanetle, suçlananlardan den çıkarmayanlara bîr uyarıdır.
Stok Kodu
9789944294256
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
252
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-3
Çeviren
Ali İhsan Dalgıç
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat