Sanat galerilerinde sergilenen resimlere baktığımız zaman, sadece sanatçının göstermek için seçtiklerini görürüz. Geride gizemini koruyarak kalan, yaratma sürecinin kendisi- sanat eserinin yapımıdır. Buysa, hep merak edilegelmiş bir konudur. Önemli sanatçıların yaratıcılık yöntemlerini keşfetmek üzere yapılmış sayısız çalışma vardır. Bir Giacometti Portresi bu yüzyılın en büyük sanatçılarından birinin resmidir. James Lord toplam on sekiz gün dostu Giacometti'nin karşısında yerini alır, yağlıboya portresini yapması için ona poz verir. Sanatçı çalışır, modeli de oturumlardaki gözlemlerini gizli gizli not alır, resmin çeşitli aşamalarının fotoğraflarını çeker. Ortaya çıkan, sanatçı olmanın ve Giacometti olmanın ne olduğuna tutulan bir ışık- sanatçının ve sanatının yazılı bir portresidir.
Türünün özgün, yazınsal bir örneği olmanın yanında, bir Giacometti Portresi her şeyden önce, büyük bir sanatçıya değgin incelikli ve önemli anıları gözümüzün önünde canlandırmaktadır.
James Lord uzun yıllar Fransa'da yaşamış Amerika'lı bir yazardır. Giacometti hakkında kapsamlı bir biyografi çalışması da kitapları arasındadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757496649
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
118
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat