Elinizdeki kitap, sporda karşılamaya psikolojik hazırlığın teorik ve pratik boyutlarına başarı ve performans yükseltmeye ilişkili olarak yer vermektedir. Birçok sporcu, uyguladığı fazladan fiziksel, teknik ve taktik çalışmalarla bekledikleri başarılı sonuçları alamamaktadırlar. Örneğin; sporcu karşılaşmaya yeterince motive olmadığında, gelişmiş olan fizik, teknik ve taktik becerileri ona fazla yardımcı olmayabilir. Benzer şekilde, sporcu karşılaşmaya yeterince konsantre olamadığında, aşırı strese girdiğinde veya en uygun uyarılma durumu içine kendini sokamdığında da, sahip olduğu üstün zekası ve becerileri fazla işine yaramayabilir. Bu nedenle, 2000'li yıllar fiziksel, teknik, taktik hazırlığın yanı sıra karşılaşmaya psikolojik hazırlık ve psikolojik beceri antrenmanlarının da gidrek önem kazanmakta olduğu yıllar olmaktadır.
Elinizdeki kitap, sporda karşılaşmaya psikolojik hazırlığın hem kuramsal hem de uygulama boyutlarına örneklerle açıklık getirmektedir. Sporda karşılaşmaya psikolojik hazırlık genellikle “haydi koçum“ tarzı yaklaşımlarla, “toplu maç konuşmalarına“ ve “otoriter antrenör tutumlarına“ indirgenmektedir. Çoğu kez de (yanlış bir şekilde), psikolojik hazırlığın karşılaşmaya birkaç gün önce, birkaç oturum, birkaç seminer veya konferansla, kısa bir süre içinde veya gecede, mucizevi bir şekilde sonuç vereceğini düşünülmektedir. Bu nedenle de, genellikle planlı programlı psikolojik hazırlık süreçleri atlanmakta, çoğu kez de bunun nasıl bir sistematikle yerine getirileceği bilinmemektedir.
Sporda; fizik, teknik ve taktik becerileri gbi, psikolojik beceriler de benzer şekilde ve önemde ele alınmalıdır. Nasıl fizik, teknik ve taktik beceriler bir antrenman periyotlaması içeriisnde gerçekleşiyor, genel ve özel plan ve programlar izliyorsa, psikolojik beceriler de benzer süreçleri izlemeli ve karşılamaya psikolojik hazırlığın, elinizdeki kitapta belirtilen gerekleri yerine getirilmelidir.
Genel olarak kitap; sporda karşılaşmaya psikolojik hazırlığın, nasıl doğru ve sistematik bir şekilde yerine getirileceğine, sporcuların sağlıklarına zarar gelmeden başarı ve performanslarının nasıl yükseltileceğine ilişkin çağdaş bilgileri içermekte ve bu konuyla ilgili somut örnekler sunmaktadır.
(Arka Kapak)
Karşılaşma Psikolojisi, Spor Psikolojisinin en çarpıcı konuları arasındadır. Profesyonel ve amatör spora katılan birçok kişi için karşılaşmaya psikolojik olarak yeterince hazırlanılacağı, karşılaşma haftası ve gününün psikolojik açıdan nasıl yönetileceği büyük önem taşımaktadır. Karşılaşmaya psikolojik olarak yeterince hazırlanılmadığı takdirde, emek verilerek yapılan bir çok hazırlık da boşa gidebilir.
Sporda başarı ve yüksek performans yakalanması birçok faktörün uyumlu düşmesine ve yönetilmesine bağlıdır. Örneğin başarılı antrenörlükte, antrenman ve organizasyon yönetimi kadar karşılaşma yönetimi de büyük önem taşır. Spor yöneticileri ve sporcuları için de benzer değerlendirmeler yapılabilir.
(Önsözden)
Stok Kodu
9789755919294
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
242
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat